Group 1555zxzxz

Najlepsze gry planszowe dla 2 osób

Choć do planszówek zapraszamy najchętniej całą rodzinę, to często zdarza się, że możemy liczyć tylko na obecność drugiej osoby. Jednak bez obaw – i dla par mamy kilka fajnych propozycji. Poniższe tytuły sprawdzą się zarówno jako gra planszowa na Walentynki, jak i prezent na mniej romantyczne okoliczności. Grać można przecież nie tylko z partnerem, ale i przyjacielem, dzieckiem, sąsiadem czy z mamą. Z naszego portfolio wybraliśmy najlepsze gry planszowe dla 2 osób – w część z nich zagracie jednak także w większym składzie, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Spór o Bór

Niekwestionowany lider wśród gier dla 2 osób. “Spór o Bór” to przeznaczona wyłącznie dwóm graczom taktyczna karcianka autorstwa znanego niemieckiego projektanta – Reinera Knizii. Warto ją wybrać jeżeli lubicie intensywną rywalizację – to gra, która wywołuje dużo emocji (jak w prawdziwej bitwie!). Jej zasady są przejrzyste i logiczne, jednak kryje się w niej dużo strategii – im więcej będziecie w nią grać, tym będzie Wam łatwiej przechytrzyć przeciwnika. Do wyboru jest tryb podstawowy oraz zaawansowany, z dodatkowymi kartami.

Celem gry jest przejęcie trzech sąsiadujących obok siebie polan lub pięciu dowolnych. Polana jest przejęta wtedy, gdy po jednej z jej stron siła trzech kart będzie wyższa niż tych po stronie rywala. Nie jest to jednak tak banalne jak się zdaje, ponieważ zwierzęta formuje się w oddziałach o specjalnych konfiguracjach (np. trzy karty jednego koloru w kolejności rosnącej itd.) Całość jest przepięknie ilustrowana i na pewno przypadnie do gustu fanom zwierząt.

Sąsiedzi

sąsiedzi

Od wielu lat para krnąbrnych rolników nie może dojść do porozumienia. Każdej wiosny rozpoczynają oni walkę o najlepszy kawałek ziemi. Jeden z nich zawsze buduje więcej zagród niż drugi co sprawia, że ich rywalizacja z roku na rok staje się coraz bardziej zawzięta. Rozgrywka w “Sąsiadów” trwa dwie rundy, w trakcie których gracze kolejno stają po stronie hodowcy królików i owiec. Sąsiad hodujący króliki zawsze stawia im długie i proste zagrody, a jego rywal hodujący owce – zagrody w kształcie litery L. Celem gry jest zbudowanie większej liczby zagród niż przeciwnik. Za każdą niewybudowaną zagrodę otrzymuje się punkty karne.

Brzmi spokojnie? “Sąsiedzi” to niewinnie wyglądająca “gra rozwodowa”. Tu również musicie liczyć się z ostrą rywalizacją! Choć jest to tytuł wymagający przede wszystkim strategicznego podejścia, to dzięki szybkim rundom, bardzo prostym zasadom i sympatycznym ilustracjom relaksuje i bawi graczy w każdym wieku. Zaletą jest również spora regrywalność – gracze sami budują swoją planszę z modułowych kafelków więc za każdym razem wygląda ona inaczej.

Na okrągło

“Na okrągło” to propozycja dla fanów gier słownych. Możecie w nią zagrać nie tylko we dwoje, ale i w parze świetnie się sprawdzi. Na środku stołu stawiacie stos kart – po jednej stronie karty widnieją różnorodne obrazki, po drugiej – litera. Gdy będziecie gotowi do gry po prostu obróćcie jedną z kart tak, by widzieć jedną literę oraz obrazki na drugiej karcie i postarajcie się jak najszybciej znaleźć ilustracje zaczynającą się na tę literę. Tu nie musicie jednak bawić się w dosłowności – możecie popuścić wodze fantazji! Przecież ten kwiatek może być zarówno “stokrotką” jak i “rośliną”, a piesek to nie tylko “zwierzę”, ale i “nóżka”, “łatka”, “czworonóg”!

Nova Ziemia

A może nie czujecie się najlepiej rywalizując ze sobą? W takim razie “Nova Ziemia” bardziej przypadnie Wam do gustu. Jest to kooperacyjna gra logiczna, w której wspólnie próbujecie wykonać szereg rozmaitych misji. Rozgrywka polega na odpowiednim obracaniu, przesuwaniu i odwracaniu kafelków, by w jak najmniejszej liczbie ruchów zrealizować zadanie. By zwiększyć poziom trudności możecie także dodać do gry karty kataklizmów. Dodatkowo znajdziecie tu również tryb rywalizacyjny i tryb solo. To doskonała gra dla 2 osób, ale sprawdzi się także w rozgrywce czteroosobowej.

Projekt Miasteczko

“Projekt: Miasteczko” to intuicyjna gra z mechaniką budowania talii. Wcielacie się tutaj w burmistrzów, którzy chcą wybudować jak najbardziej prestiżowe miasto. W tym celu będziecie kupować nieruchomości, decydować się na inwestycje i dbać o potrzeby mieszkańców. To tytuł, który spodoba się nie tylko domorosłym architektom, ale wszystkim, którzy czerpią przyjemność z rozwijania i zarządzania kartami. Plusem jest także minimalistyczna grafika utrzymana w klimacie komputerowych gier symulacyjnych. W “Projekt Miasteczko” zagracie nie tylko w parze, ale również w trzy lub cztery osoby.

Roszada wśród zwierząt

“Roszada wśród zwierząt” jest w domyśle grą rodzinną, ale dzięki modułowej konstrukcji można w nią bawić się również w parze. To bardziej przyjazna nowicjuszom wariacja na temat szachów. Każdy z graczy prowadzi trzy pionki zwierząt w swoim kolorze. Celem jest jak najszybsze uzbieranie pięciu kafelków pożywienia. Istotą rozgrywki jest mechanika straszenia związana z ruchem – w swojej turze zawsze musimy przestawić jeden z własnych pionków na sąsiednie pole. Jednak zwierzęta wzajemnie się siebie boją i uciekają od siebie, dzięki czemu możemy ruszyć się dalej. Słoń boi się myszy, mysz kota, a kot słonia. Prosta do wytłumaczenia, ale angażująca i pozbawiona losowości gra logiczna w pięknej oprawie retro i wykonana całkowicie z ekologicznych materiałów.

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Najlepsze gry na wiosnę

Akcja Jajo! Wiosna to czas odradzania się przyrody, a więc tu wchodzi odwieczne jajo! Symbol życia,  energii i urodzaju. Jeśli chcesz, by wiosną nie zabrakło