Group 1555zxzxz

Nova Ziemia. Żegluga przez galaktykę 

Żegluga przez galaktykę

Podróże do innych planet i podbój kosmosu przy pomocy nowoczesnych statków kosmicznych to tematyka, która często przewija się w wielu filmach, książkach lub grach komputerowych. Czy w rzeczywistości jednak moglibyśmy pozwolić sobie na takie galaktyczne wycieczki? Zastanówmy się przez chwilę. 

 Aby wystrzelić rakietę w kosmos, astronauci spalają paliwo – podobnie jak przy prowadzeniu samochodu. Jednak nie wystarczy nam ono na zawsze. Poza Ziemią nie znajdziemy żadnych stacji benzynowych dla statków kosmicznych, więc cały potrzebny zapas musimy zabrać ze sobą. Wiąże się to z większą ciężkością statku – paliwo ma swoją wagę. Im cięższy pojazd, tym większego napędu potrzebujemy, aby móc podróżować. Co oznacza, że znowu musimy powiększyć swoje zapasy. O ile potrafimy wystrzelić rakietę na Księżyc lub na Marsa, tak z bardziej odległymi miejscami możemy mieć nie lada problem. 

muduko.com

Znany naukowiec, Albert Einstein, opracował teorię, która głosi, że nic, co posiada masę (włączając w to astronautów, rakiety, czy nawet najmniejsze sondy kosmiczne) nie może poruszać się tak samo lub szybciej niż prędkość światła. Ale co to właściwie oznacza?  

Światło, które dociera do nas ze Słońca lub z żarówki, nie pojawia się od razu. Płynie ono z prędkością około 300 tysięcy kilometrów na sekundę. Brzmi to niewyobrażalnie szybko, jednak w skali kosmosu jest to niemal żółwie tempo. Takim tempem do naszego najbliższego sąsiada spoza Układu Słonecznego, Proximy Centauri, wybieralibyśmy się ponad 4 lata! Nawet gdyby rozpędzić nasz pojazd tak, aby niemal doganiał światło, odkrywanie kosmosu zajmowałoby nam wiele milionów lat. 

Na pocieszenie warto dodać, że naukowcy nieustannie pracują nad pokonaniem kosmicznych przeszkód. Kto wie, może już niedługo opracujemy metodę, która pozwoli nam szybko przemierzać galaktyki, a my będziemy mogli organizować sobie wakacje na innej planecie. 

 muduko.commuduko.com

Zadanie 1. 

Wyobraź sobie, że wraz z trójką Twoich przyjaciół wyruszacie na podbój kosmosu. Jakie osoby byś wybrał? Jak nazwalibyście swój statek? I co najważniejsze, jakie miejsca chcielibyście odwiedzić w pierwszej kolejności? 

 

Zadanie 2. 

Połącz kropki, aby pomóc astronautom w budowie ich nowego pojazdu kosmicznego. 

muduko.com

muduko.com

muduko.com

Artykuł sponsorowany przez grę “Nova Ziemia”

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Najlepsze gry na wakacje 

Wakacje to czas na regenerację, odpoczynek i dobrą zabawę. A przy czym można się lepiej bawić niż przy grach planszowych?    Wakacje na wsi!  Kto