Group 1555zxzxz

Pchli cyrk. Sztuka cyrkowa – jej początki i historia. 

Sztuka cyrkowa – jej początki i historia.

Cyrk – od wielu lat budzi emocje i jest kontrowersyjną formą rozrywki przez to, że do zabawiania widzów są wykorzystywane zwierzęta, które najpierw przez wiele długich miesięcy są tresowane, często w okrutny sposób.

HISTORIA

Cyrk – od wielu lat budzi emocje i jest kontrowersyjną formą rozrywki przez to, że do zabawiania widzów są wykorzystywane zwierzęta, które najpierw przez wiele długich miesięcy są tresowane, często w okrutny sposób.  Jednak bez zwierząt cyrk jest wspaniałym pokazem ludzkich możliwości akrobatycznych, zręczności i odwagi.

muduko.com

Przyjrzyjmy się, jak to się zaczęło.

Za oficjalną datę powstania cyrku uznaje się rok 1768 r. Założycielem był Philipe Astley, który po ucieczce z wojska stworzył grupę elitarnych jeźdźców konnych i zbudował miejsce, w którym trenowali oraz robili pokazy jeździeckie. Nie sądził, że zrobi wielką karierę i jego działalność stanie się legendarnym początkiem epoki nowożytnego cyrku.

muduko.com

Jednak przed Astleyem też tego typu rozrywki istniały. Śmiało można stwierdzić, że już w prehistorii! Malowidła znalezione w Knossos pokazują rytualne skoki przez byki, które na pewno odbywały się przy udziale publiczności. W starożytności pojawia się sztuka cyrkowa w tym samym czasie w Chinach, w Egipcie, w Grecji. Na odnalezionych np. w Memfis freskach są namalowane pokazy akrobatów, żonglerów, czy kuglarzy oraz walki siłaczy.

Circus Maximus – to największy cyrk w starożytnym Rzymie.

Było to miejsce do  wyścigów kwadryg, które podczas imprez skupiało 250 tysięcy osób!

Idąc dalej przez epoki – dojdziemy do średniowiecza. Wówczas bardzo dużą popularnością cieszyły się wszelkiego rodzaju jarmarki i karnawały. Od wsi do wsi, od miasta do miasta podążały wędrowne trupy artystów, które dawały  przedstawienia. Różne oczywiście od współczesnych pokazów cyrkowych, ale tego typu rozrywka zawsze bardzo się gawiedzi podobała.

W kolejnych epokach było coraz więcej miejsc, w których linoskoczkowie oraz akrobaci mogli zaprezentować swoje umiejętności.

Niestety zazwyczaj ludziom w cyrku towarzyszyły zwierzęta. Dopiero teraz, w XXI wieku odchodzi się od tego i nawet w złym tonie jest zapraszać do swojej miejscowości cyrk, w którym występują zwierzęta. Zastępuje się prawdziwe zwierzęta hologramami, co daje niesamowity efekt! Tak jak i pchełki w Pchlim cyrku – narysowane zwierzęta też dają radę!

muduko.com

Autor: Ewa Graniak-Wosinek

Artykuł sponsorowany przez grę “Pchli Cyrk”

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Najlepsze gry na majówkę

Maj, wiosna, ognisko…brzmi świetnie. A gdy dołożymy do tego jeszcze gry – plan doskonały! Jak płakać, to tylko ze śmiechu! Majówka kojarzy się ze świetną