Group 1555zxzxz

Poznaj owady występujące w grze „W pył zwrot”

W grze „W pył zwrot” gracze wcielają się w dowódców owadzich jednostek, które zbierają najcenniejszy w całej Wielkiej Prapuszczy specyfik – kwiatowy pyłek. W tym celu walczą o dostęp do kwiatów, które posiadają go najwięcej. Poniżej dowiecie się czegoś więcej o czterech występujących w grze gatunkach owadów.

Pszczołowate

w pył zwrot

Są najbardziej wyspecjalizowaną grupą zapylaczy. W Polsce żyje ponad 470 gatunków tych niezwykłych, włochatych stworzonek. Do podstawowych gatunków zaliczamy pszczołę miodną i trzemiela. Ogromna większość dzikich pszczół to samotnice, które nie zakładają rodzin. Trzmiele wykształciły zaś system zapylania zwany wibracyjnym – wydobywają pyłek pszczeli poprzez wprowadzenie go w wibracje.

Wśród pszczół znacząco wyróżnia się czarna pszczoła zwana też zadrzechnią. To jedna z największych samotnic – osiąga aż 4 cm długości. Nazywana jest także pszczołą stolarzem ponieważ zakłada gniazda w spróchniałych pniach drzew, drążąc w nich korytarze. Jest całkowicie czarna, a jej skrzydła mienią się na kolor ciemnego fioletu.

Motyle

W samej tylko Polsce żyje ich aż 3200 gatunków. Są niezwykle wyspecjalizowanymi zapylaczami – z uwagi na długie języczki zapylają głównie rośliny o długich, rurkowatych kwiatach – jak goździk. Ważną grupę stanowią motyle nocne – ćmy. Wabione zapachem o zmroku, w nocy i nad ranem zlatują się do kielichów wypełnionych nektarem.

Chrząszcze

Są jednymi z najstarszych zapylaczy na świecie. Zapylają silnie pachnące rośliny o talerzykowatych, łatwo dostępnych kwiatach np. magnolie i róże. Wiele roślin wydziela ciepła, które pozwala na rozprzestrzenienie się zapachu, a w nocy umożliwia dostrzeżenie kwiatów chrząszczom, które widzą w podczerwieni.

Mrówki

Tak, one też zapylają! Mrówki są owadami, które wyspecjalizowały się w zapylaniu pewnych gatunków storczyków i lilii. To niezwykli strażnicy – potrafią chronić rośliny, czyli swoich żywicieli, przed roślinożercami, a także przed nieodpowiednimi owadami zapylającymi.

Pyłek pszczeli

pyłek pszczeli

Pszczoły zbierają z kwiatów nie tylko nektar, ale i pyłek, który następnie zabierają do ula i gromadzą w plastrach. Ponieważ jest on niesamowicie odżywczy, pszczoły zjadają go zarówno na bieżąco, jak i pozostawiają sobie na cięższe czasy.

Dziś wiemy już, że pszczeli pyłek ma aż 250 substancji aktywnych takich jak proteiny, witaminy, minerały czy antyoksydanty. Dzięki temu również i dla człowieka może być super jedzeniem. Granulki pyłu dodane do jogurtu czy owsianki, batoników energetycznych czy smoothies sprawią, że danie będzie nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Włączenie go do diety podnosi sprawność fizyczną, koncentrację i odporność. Pyłek pszczeli ponadto wspomaga funkcjonowanie wątroby, zmniejsza poziom złego cholesterolu i łagodzi objawy menopauzy. To samo zdrowie!

Artykuł sponsorowany przez grę „W pył zwrot”

Zobacz inne wpisy

Aktualności

KONKURS: Podziel się dobrą wiadomością!

Aktualizacja z dnia 23.03.2023 godz. 10:39 Dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia. Dobrze wiedzieć, że dostrzegacie wokół siebie tyle pozytywnych rzeczy. Naszą zwyciężczynią została Karolina Radlak,

Po drugiej stronie gry

Interaktywna podróż po Dzikim Zachodzie

Rewolwerowe pojedynki, gwarne saloony, groźna, amerykańska fauna, indiański mistycyzm – to tylko część atrakcji, jakie kryje w sobie gra CARTAVENTURA: Oklahoma. Ta wyjątkowa karcianka to