W grze “W pył zwrot” gracze wcielają się w dowódców owadzich jednostek, które zbierają najcenniejszy w całej Wielkiej Prapuszczy specyfik – kwiatowy pyłek. W tym celu walczą o dostęp do kwiatów, które posiadają go najwięcej. Poniżej dowiecie się czegoś więcej o czterech występujących w grze gatunkach owadów.
Pszczołowate
Są najbardziej wyspecjalizowaną grupą zapylaczy. W Polsce żyje ponad 470 gatunków tych niezwykłych, włochatych stworzonek. Do podstawowych gatunków zaliczamy pszczołę miodną i trzemiela. Ogromna większość dzikich pszczół to samotnice, które nie zakładają rodzin. Trzmiele wykształciły zaś system zapylania zwany wibracyjnym – wydobywają pyłek pszczeli poprzez wprowadzenie go w wibracje.
Wśród pszczół znacząco wyróżnia się czarna pszczoła zwana też zadrzechnią. To jedna z największych samotnic – osiąga aż 4 cm długości. Nazywana jest także pszczołą stolarzem ponieważ zakłada gniazda w spróchniałych pniach drzew, drążąc w nich korytarze. Jest całkowicie czarna, a jej skrzydła mienią się na kolor ciemnego fioletu.
Motyle
W samej tylko Polsce żyje ich aż 3200 gatunków. Są niezwykle wyspecjalizowanymi zapylaczami – z uwagi na długie języczki zapylają głównie rośliny o długich, rurkowatych kwiatach – jak goździk. Ważną grupę stanowią motyle nocne – ćmy. Wabione zapachem o zmroku, w nocy i nad ranem zlatują się do kielichów wypełnionych nektarem.
Chrząszcze
Są jednymi z najstarszych zapylaczy na świecie. Zapylają silnie pachnące rośliny o talerzykowatych, łatwo dostępnych kwiatach np. magnolie i róże. Wiele roślin wydziela ciepła, które pozwala na rozprzestrzenienie się zapachu, a w nocy umożliwia dostrzeżenie kwiatów chrząszczom, które widzą w podczerwieni.
Mrówki
Tak, one też zapylają! Mrówki są owadami, które wyspecjalizowały się w zapylaniu pewnych gatunków storczyków i lilii. To niezwykli strażnicy – potrafią chronić rośliny, czyli swoich żywicieli, przed roślinożercami, a także przed nieodpowiednimi owadami zapylającymi.
Pyłek pszczeli
Pszczoły zbierają z kwiatów nie tylko nektar, ale i pyłek, który następnie zabierają do ula i gromadzą w plastrach. Ponieważ jest on niesamowicie odżywczy, pszczoły zjadają go zarówno na bieżąco, jak i pozostawiają sobie na cięższe czasy.
Dziś wiemy już, że pszczeli pyłek ma aż 250 substancji aktywnych takich jak proteiny, witaminy, minerały czy antyoksydanty. Dzięki temu również i dla człowieka może być super jedzeniem. Granulki pyłu dodane do jogurtu czy owsianki, batoników energetycznych czy smoothies sprawią, że danie będzie nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Włączenie go do diety podnosi sprawność fizyczną, koncentrację i odporność. Pyłek pszczeli ponadto wspomaga funkcjonowanie wątroby, zmniejsza poziom złego cholesterolu i łagodzi objawy menopauzy. To samo zdrowie!