Z Globalnego Raportu Dove “O poczuciu piękna i samoocenie dziewcząt” z 2017 roku wynika, że co druga dziewczynka w wieku 10-17 lat odczuwa presję, by być piękną. Nie “ambitną”, “mądrą”, “w porządku”, ale właśnie “piękną”. Od najmłodszych lat dziewczynki mierzą się z mnóstwem stereotypów – komplementuje się tylko ich wygląd, a nie zasługi i dokonania, zachęca do dbania o swój wizerunek, a nie do rozwijania własnych pasji. Współczesne media kreują zafałszowany obraz rzeczywistości, wpędzając w kompleksy i zaburzając poczucie własnej wartości.
Z tym wszystkim walczy Fundacja Kosmos dla Dziewczynek, która od 2017 roku wydaje magazyn wzmacniający w młodych czytelniczkach pewność siebie i kształtujący ważne umiejętności naukowe, społeczne i psychologiczne. W każdym numerze znaleźć można podpowiedzi do tego, jak rozwiązywać konflikty z rówieśnikami czy rodzicami, zrozumieć, co dzieje się z ciałem, gdy ono dojrzewa, oraz przeczytać opowieści o dziewczynkach z dalekich krajów i ich marzeniach, a także sposobach na to, by być szczęśliwą.
Magazyn pozbawiony jest reklam i od początku stosuje feminatywy. Nie ma w nim także miejsce na żadne filtry upiększające czy zbędną infantylizację. Wszystko po to, by pokazać, że bycie zwyczajną dziewczynką z Polski jest jak najbardziej OK i że nic nie stoi na przeszkodzie, by zostać w przyszłości kim tylko się chce – lekarką, naukowczynią, inżynierką, astronautką, kierowczynią rajdową itd.
Zostań bohaterką jak jeż Jagoda
Nasza najnowsza gra książkowa, “Zielobór”, nie bez powodu została wydana m.in. pod patronatem fundacji Kosmos dla dziewczynek. Wierzymy, że wcielenie się w bystrą, rezolutną i troszczącą się o środowisko Jagodę uświadomi młodym czytelniczkom, że w codziennym życiu także mogą być podobnymi bohaterkami i że podejmowane przez nich wybory mają moc sprawczą.