Group 1555zxzxz

Mix Tura. Najdroższe substancje świata

Z biegiem lat ludzie odkrywali coraz to nowsze substancje o różnych właściwościach. Zastosowanie, sposób wytworzenia, bądź pozyskania danej materii określają jej wartość. Dla wielu z nas najcenniejsze surowce to złoto, bądź kawior. Na świecie istnieje jednak znacznie więcej wartościowych substancji, o których warto wiedzieć!

Szafran – $11 / gram

Najdroższa przyprawa na świecie. Wykorzystywany był również jako składnik kosmetyków lub pigment koloryzujący. Zastosowanie znalazł również w lecznictwie jako dobre remedium na rozstrój żołądka, a teraźniejsze testy kliniczne wskazują na szeroki potencjał substancji w walce z rakiem i zatrzymaniem oznak starzenia się.

Platyna – $48 / gram

Początkowo substancja uważana była za mało użyteczną odmianę srebra i tak też powstała jej nazwa. Hiszpańscy odkrywcy w pogardliwym tonie nazwali ją platina, co oznacza sreberko (plata – srebro). Poprzez wyjątkową odporność surowca na czynniki chemiczne, zaczęto wykorzystywać go jako miski do laboratoriów.

Złoto – $50-60 / gram

Od zarania dziejów złoto wiedzie prym popularności jeśli chodzi o metale szlachetne. Pożądane przez odkrywców, królów i mieszczan zawdzięcza swoją sławę szerokiemu wykorzystaniu w jubilerstwie.

Sproszkowany róg nosorożca – $110 / gram

Wykorzystywany w lecznictwie zyskał sławę po tym jak w niektórych kręgach uznano go jako remedium leczące raka. Zawrotne kwoty substancji wzmożyły aktywność kłusowników, którzy wbrew przepisom zabijają zagrożone wyginięciem nosorożce.

Pluton – $4.000 / gram

Używany do produkcji broni oraz w reaktorach jądrowych, radioaktywny metal o srebrzysto białym kolorze.

Tryt – $30.000 / gram

W minimalnych ilościach występuje w atmosferze, jednak pozyskuje się go poprzez reakcje jądrowe. Substancja zawiera właściwości luminescencyjne i jest wykorzystywany do podświetlenia tarcz luksusowych zegarków.

Diament – $65.000 / gram

Jak mawiała Marilyn Monroe: najlepszy przyjaciel kobiety. Bardzo rzadki minerał, najtwardszy z substancji występujących w przyrodzie.

Painit – $300.000 / gram

Wyjątkowo rzadki minerał o kolorze pomarańczowo-czerwono-brązowym. Stosowany w jubilerstwie i jako obiekt kolekcjonerski.

Kaliforn – $25.000.000 / gram

Najdroższy pierwiastek chemiczny, niewystępujący w środowisku przyrodniczym. Stosowany do prześwietleń stalowych konstrukcji w celu wykrycia usterek. Jest silnie radioaktywny.

Antymateria – $25.000.000.000 / gram

Najdroższa substancja na Ziemi, o której w dalszym ciągu niewiele jeszcze wiadomo. Teoretycznie w przyszłości, będzie służyć jako paliwo do statków kosmicznych. W dużym uproszczeniu materia w kontakcie z inną substancją powoduje anihilację obu cząsteczek.

Autorka: Justyna Rogalska

Artykuł sponsorowany przez grę “Mix Tura”

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Najlepsze gry na majówkę

Maj, wiosna, ognisko…brzmi świetnie. A gdy dołożymy do tego jeszcze gry – plan doskonały! Jak płakać, to tylko ze śmiechu! Majówka kojarzy się ze świetną

Po drugiej stronie gry

Najlepsze gry na wiosnę

Akcja Jajo! Wiosna to czas odradzania się przyrody, a więc tu wchodzi odwieczne jajo! Symbol życia,  energii i urodzaju. Jeśli chcesz, by wiosną nie zabrakło