Group 1555zxzxz

Gra z Jajem. Gwiazdy pod palmami na czerwonym dywanie

Gwiazdy pod palmami na czerwonym dywanie

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes pod względem frekwencji uczestników oraz samego prestiżu bije na głowę amerykańskie Oscary. Poza wybitym kinem towarzyszą mu także głośne skandale oraz intrygujące ciekawostki. Czy zastanawialiście się kiedyś chociażby, ile metrów ma słynny czerwony dywan i ilu polskich reżyserów zdobyło Złotą Palmę?

Co roku przed wakacjami francuskie Lazurowe Wybrzeże wypełnia się na dwa tygodnie kinomanami i gwiazdami ze srebrnego ekranu. Pierwsze edycje festiwalu, a przypomnijmy, że odbywa się on od 1946 r. nie były organizowane z tak wielkim rozmachem, jak ma to miejsce obecnie. Dziś impreza pochłania ponad 20 milionów euro, a hotele w Cannes pękają w szwach i zarabiają w ciągu 14 dni aż 15% swojego rocznego obrotu.

Przepych jest widoczny gołym okiem na ulicach – celebryci przemieszczają się swoimi limuzynami, a słynny bulwar Croisette z aleją odciśniętych w betonie dłoni gwiazd przypomina istny pokaz mody. Przed hotelami fani aktorów i aktorek potrafią wystawać godzinami, by tylko choć przez chwilę móc zobaczyć na żywo swojego ulubieńca.

Na szczęście nie musicie wybierać się do Francji, by poczuć namiastkę festiwalowego klimatu. Wystarczy rozłożyć na stole “Grę z jajem”! To szalona karcianka dla osób w każdym wieku, w którym należy policzyć jajka pojawiające się na filmie i zrobić cięcie w odpowiednim momencie.

Jak długi jest czerwony dywan?

Charakterystycznym punktem imprezy jest przejście gwiazd po czerwonym dywanie, który przykrywa schody Pałacu Festiwalowego. Ma on długość aż 2 km i jest zmieniany aż trzy razy dziennie. Należy pamiętać, że nie wystarczy samo zaproszenie na pokaz, by mój się przejść po tkaninie. Obowiązkowy jest również odpowiedni strój – smoking dla panów i eleganckie suknie dla pań. Te ostatnie ponadto muszą mieć na nogach szpilki.

Kilka lat temu wybuchła afera, gdy na premierowy pokaz filmu “Carol” nie wpuszczono ponad 50 pań, które nosiły buty na płaskim obcasie. Na znak protestu rok później Julia Roberts udała się na premierę swojego filmu boso – nikt nie śmiał zatrzymać na czerwonym dywanie odtwórczyni głównej roli “Zakładnika z Wall Street”.

Filmowe ciekawostki

W przeciwieństwie do Oscarów, które mają bardzo restrykcyjny regulamin, swój film do festiwalu może zgłosić każdy. Średnio do organizatorów trafia 1500-2000 produkcji, które później są starannie selekcjonowane. Niestety istnieje bardzo niewielka grupa publicznych biletów na największe pokazy w Cannes. Ci, którym się nie poszczęściło mogą jednak poratować się otwartymi pokazami na świeżym powietrzu, które wyświetlają bardziej niszowe produkcje np. krótkometrażowe filmy studenckie.

Największym prestiżem cieszy się główna nagroda festiwalu – Złota Plama wykonana z 19 liści z 24-karatowego złota, która nawiązuje do herbu miasta. Jej pierwsze edycje prezentowane były w etui z czerwonej, marokańskiej skóry, a sama podstawa miała owalny, kamienny kształt. Dopiero od lat ’90 podstawkę statuetki zmieniono na przeźroczysty kryształ.

O randze tej nagrody może świadczyć fakt, że niewielu reżyserów otrzymało ją dwukrotnie. Od 1946 roku więcej niż 1 statuetkę otrzymało tylko ośmiu filmowców m.in. Francis Ford Coppola i Michael Haneke. Jeżeli chodzi o dokonania Polaków Złotą Palmę otrzymali jedynie Roman Polański za “Pianistę” oraz Andrzej Wajda za “Człowieka z żelaza”.

Zadanie

Ukryliśmy 9 pojęć związanych z kinem. Czy potrafisz znaleźć je wszystkie?

 

Autor: Sylwia Zimowska – Redaktor Naczelna serwisu www.DamaGier.pl.

Artykuł sponsorowany przez grę “Gra z Jajem”.

Gra z Jajem

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Najlepsze gry na majówkę

Maj, wiosna, ognisko…brzmi świetnie. A gdy dołożymy do tego jeszcze gry – plan doskonały! Jak płakać, to tylko ze śmiechu! Majówka kojarzy się ze świetną

Po drugiej stronie gry

Najlepsze gry na wiosnę

Akcja Jajo! Wiosna to czas odradzania się przyrody, a więc tu wchodzi odwieczne jajo! Symbol życia,  energii i urodzaju. Jeśli chcesz, by wiosną nie zabrakło