Eksperci po drugiej stronie gry. Psycholodzy.
Czy wiecie, że na każdym etapie tworzenia naszych gier wspomagają nas wybitni eksperci? Psycholodzy, logopedzi i inni terapeuci towarzyszą nam na etapie projektowania, wymyślania, testowania naszych produktów.
To między innymi dzięki nim, nasze gry nie tylko bawią, ale i wspomagają rozwój społeczny, emocjonalny, psychofizyczny naszych młodych odbiorców. Dzięki wspólnej pracy wielu specjalistów, gry planszowe, książki czy zabawki edukacyjne mogą wspierać rozwój dziecka, pogłębiać relacje rodzinne, budować bliskość i bezpieczeństwo.
Udział specjalistów w procesie wydawniczym jest dla nas bardzo ważny, ponieważ poza rodzicami, to właśnie eksperci często wykorzystują nasze produkty jako element pracy terapeutycznej z dzieckiem. W niedzielę, 21 lutego, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Psychologa, dlatego cykl artykułów pt.: “Eksperci po drugiej stronie gry“ zaczynamy właśnie od nich.
Zapraszamy do lektury – “posłuchajcie” co o sobie mówią nasi psycholodzy.
Izabela Osmańska-Kutryba
Jestem absolwentką psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W pracy bliskie mi jest podejście Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, gdzie to klienta uznaje się za eksperta od swojego życia, przygląda się temu co służy budowaniu preferowanej przyszłości oraz wydobywa zasoby. Lubię pracę z dziećmi oraz młodzieżą.
W swojej pracy interesuję się również pozytywną profilaktyką, dzięki której można sprawić, że młody człowiek będzie lepiej radził sobie w życiu. Dzięki pracy w Małopolskim Ośrodku Fundacji Praesterno, gdzie prowadziłam konsultacje indywidualne, grupy wsparcia oraz prelekcje dla uczniów, nauczycieli i rodziców miałam okazję ukończyć wielogodzinny program szkoleniowy pt. „Przygotowanie do zawodu profilaktyka uzależnień”.
Prywatnie jestem szczęśliwą żona oraz mamą niespełna czteroletniego Antka oraz dwuletniego Czarka, a lada moment trzeciego chłopca. Od czasów studiów w kręgu moich zainteresowań jest pedagogika Montessori, a odkąd wkroczyłam w macierzyństwo poszerzyłam go o rodzicielstwo bliskości oraz komunikację bez przemocy. W ubiegłym roku ukończyłam kurs online „3R: Relacja, regulacja, rozwój – edycja dla profesjonalistów” prowadzony przez Agnieszkę Stein i Małgorzatę Stańczyk. Bliskie jest mi pełnie szacunku podejście do dzieci. Z zafascynowaniem przyglądam się temu jak można budować przestrzeń wokół dziecka oraz relację z nim pozwalając mu na swój własny rozwój.
Aleksandra Magda
Jestem psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną w trakcie procesu certyfikacji. Zawodowo zajmuję się prowadzeniem psychoterapii, diagnozą psychologiczną oraz wspieraniem dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi, ich rodziców oraz nauczycielek i nauczycieli. Każdy cykl spotkań staram się rozpoczynać od budowania bezpiecznej relacji, by potem na jej bazie móc korzystać z technik i narzędzi potwierdzonych naukowo. W pracy z najmłodszymi ogromną radość sprawia mi dostosowywanie i wykorzystywanie gier dostępnych na rynku do potrzeb dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. A poza pracą uwielbiam także góry i wszelkie aktywności na zewnątrz, czytam literaturę faktu, karmię (wiecznie głodnego) kota i uczę się zaplatać makramy.
Agnieszka Lasota
Psycholog dziecięcy, terapeuta, trener, nauczyciel akademicki. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obecnie pracuję na stanowisku adiunkta w Instytucie Psychologii na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Posiadam dwudziestoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, jako psycholog – socjoterapeuta w Ośrodkach Wsparcia Dziennego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Krakowie oraz psycholog przedszkolny, wspierając rozwój dzieci oraz prowadząc poradnictwo z elementami coachingu dla rodziców. Prowadzę szkolenia i warsztaty dla psychologów, pedagogów, nauczycieli dzieląc się swoją wiedzą i umiejętnościami. Prowadzę także warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym oraz szkolenia dla rodziców. W obszarze moich zainteresowań naukowych znajdują się psychologia dziecka, psychologia pozytywna, psychologia edukacyjna i rodzinna. Jestem autorką wielu książek i artykułów na temat rozwoju dzieci i młodzieży. Na co dzień jestem szczęśliwą żoną i mamą dwójki dzieci. W wolnych chwilach pasjonatką – amatorką fotografii otaczającej przyrody, podróżniczką oraz wielbicielką kryminałów.
Ola Belta-Iwacz
Psycholożka, terapeutka pedagogiczna, trenerka umiejętności społecznych, praktyk metody Kids Skills, ale przede wszystkim żona cudownego męża i mama jeszcze cudowniejszego Frania. Zafascynowana psychologią dziecka, rodziny i relacjami. Wśród znajomych słynę z ciętego języka i uśmiechu od ucha do ucha.
Mój mąż mówi, że jestem mistrzem rozkładania wszystkiego na czynniki pierwsze i zadawania pytania „dlaczego?” Dociekliwość nie przeszkadza mi jednak w życiowym optymizmie, którym staram się zarażać innych. Ciągle nie pozbyłam się dziecięcej naiwności i wierzę, że świat jest z natury dobry. Jeśli coś robię, to zawsze na 100%. Wydaje mi się, że ostatnio złapałam Pana Boga za nogi, bo o to mam to, o czym zawsze marzyłam, dom i kochającą się rodzinę. Wieczorami kładę się obok mądrego i czułego faceta i wspólnie wsłuchujemy się w oddech naszego małego syna. To właśnie ta dwójka nadaje rytm mojemu życiu i sprawia, że dni są pełne koloru.
Okazało się jednak, ze codzienność nie jest idealna, a macierzyństwo nie jest tak proste, jak było opisane w mądrych książkach. Psychologiczne teorie nie zawsze udaje się zastosować w praktyce. Czasem gubimy więc rytm, dzień miesza nam się z nocą, a ja zmuszona jestem porzucić mój perfekcjonizm. Mamologia to historia o tym jak psychologia nie zawsze sprawdza się w codziennym życiu mamy.
Wykształcenie:
Ukończyłam psychologię o specjalności klinicznej na Uniwersytecie Humianistycznospołecznym SWPS, oraz podyplomowo przygotowanie pedagogiczne, terapię pedagogiczną, a także problemy psychologii klinicznej dzieci i młodzieży.
Stale poszerzam swoją wiedzę podczas szkoleń, warsztatów i konferencji, a za te najcenniejsze uważam:
– Trening Umiejętności Społecznych Dzieci w wieku przedszkolnym (Fundacja Pomoc Autyzm)
– Rozpoznawanie dysfunkcji sensorycznych wzrokowych i słuchowych u małych dzieci (Centrum InCorpore)
– Diagnoza i terapia zaburzeń zachowania u dzieci i młodzieży (Dolnośląskie Centrum Psychoterapii)
– Grupowy program wczesnego wspomagania rozwoju (KreatiMo)
– Jak rozpocząć pracę z dzieckiem w wieku przedszkolnym z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (Centrum dziecięcej terapii)
– Terapia dzięki lękowych (Ośrodek Sukces)
– Terapia dzieci moczących się (Ośrodek Sukces)
– Szkoła konsultacji (Agnieszka Stein, Gosi Stańczyk)
– Praktyk metody Kids Skills (LETSR)
– Szkolenie z zaparć nawykowych u dzieci (Karla Orban)
– Szkolenie Self Reg (Jagoda Sikora)
Doświadczenie:
Na co dzień współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną oraz konsultuje w prywatnym gabinecie. Doświadczenie zbierałam w świetlicy środowiskowej, pracując w szkole podstawowej, prowadząc warsztaty dla młodzieży, szkoląc rodziców i nauczycieli, prowadząc zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.
Można było zobaczyć mnie:
w telewizji Polsat Rodzina w programie „Mamma Mia”
w telewizji TVN w programie „Dzień dobry TVN”
Usłyszeć:
w Polskim Radiu Dzieciom w audycji Strefa Rodzica
Jako prelegentkę na konferencji Specjaliści 0-6, Praktycy- Praktykom
Jestem ekspertem:
społeczności ING
programu Rosssmana, Rodzice, Rossnę!