Eksperci po drugiej stronie gry. Logopedzi.
Czy wiecie, że na każdym etapie tworzenia naszych gier wspomagają nas wybitni eksperci? Psycholodzy, logopedzi i inni terapeuci towarzyszą nam na etapie projektowania, wymyślania, testowania naszych produktów.
To między innymi dzięki nim, nasze gry nie tylko bawią, ale i wspomagają rozwój społeczny, emocjonalny, psychofizyczny naszych młodych odbiorców. Dzięki wspólnej pracy wielu specjalistów, gry planszowe, książki czy zabawki edukacyjne mogą wspierać rozwój dziecka, pogłębiać relacje rodzinne, budować bliskość i bezpieczeństwo.
Udział specjalistów w procesie wydawniczym jest dla nas bardzo ważny, ponieważ poza rodzicami, to właśnie eksperci często wykorzystują nasze produkty jako element pracy terapeutycznej z dzieckiem. Jak co roku, 6 marca, obchodzimy Europejski Dzień Logopedy, dlatego dziś w cyklu pt.: “Eksperci po drugiej stronie gry”, opowiemy Wam dziś co nieco właśnie o nich!
Logopeda – lekarz czy terapeuta? Kim jest logopeda, kiedy i po co do niego się udać?
Logopedia jest nauką o prawidłowym kształtowaniu mowy. Zajmuje się również usuwaniem zaistniałych wad wymowy oraz nauczaniem jej w wypadku, gdy się nie rozwinęła lub została utracona. Chcąc przybliżyć pole działania leżące w zakresie kompetencji logopedy, zwrócimy uwagę na sytuacje, kiedy wizyta u tego specjalisty może stać się pomocna lub wręcz niezbędna. Może być ona potrzebna już w pierwszych dniach życia dziecka. Większość zdrowych niemowląt już od urodzenia ma wyrobiony silny odruch ssania, dzięki któremu może się odżywiać i prawidłowo rozwijać. U części osesków, zwłaszcza wcześniaków, odruch ten może się jednak wykształcić nieprawidłowo lub nie zaistnieć w ogóle. W tym wypadku pomoc logopedy polega na zastosowaniu serii masaży i ćwiczeń, stymulujących właściwą motorykę buzi, a co za tym idzie – poprawiających jakość odruchu ssania lub indukujących jego pojawienie się. W trakcie dalszego rozwoju mały człowieczek w błyskawicznym tempie poszerza swoje umiejętności – również w nawiązywaniu kontaktu werbalnego z otoczeniem. We wszelkich przypadkach, gdy rozwój mowy dziecka wydaje nam się nieprawidłowy, możemy zwrócić się właśnie do logopedy. Na specjalnych, adresowanych do rodziców, warsztatach z profilaktyki rozwoju mowy można dowiedzieć się ciekawych informacji i poznać liczne, proste zabawy – ćwiczenia, dzięki którym możemy podziałać stymulująco na naszego maluszka, tak by mówił on w przyszłości prawidłowo.
Logopeda może pomóc również wtedy, gdy rozwój mowy dziecka jest z jakiś przyczyn opóźniony. Dzięki prowadzonym przez logopedę i wykonywanym w domu przez rodziców ćwiczeniom, można pomóc dziecku w nadrobieniu zaległości i dogonieniu rówieśników również w tym zakresie. Najczęściej logopeda kojarzony jest jednak z korygowaniem wad wymowy. To on wywołuje głoski, które nie pojawiły się u dziecka we właściwym czasie, koryguje też głoski nieprawidłowo wypowiadane. Warto, aby dziecko już w wieku 4 lat poddane zostało diagnozie logopedycznej. Obecnie w większości przedszkoli jest logopeda, który taką diagnozę może postawić. Należy pamiętać, że na korygowanie wad wymowy nigdy nie jest za wcześnie, a wiara w to, że wada „wyleczy się sama”, lub dziecko z niej wyrośnie, nie zawsze jest usprawiedliwiona.
Przedstawiamy poniżej naszych “mudukowych” specjalistów, którzy konsultują dla nas logopedyczne wartości oferowanych przez nas produktów:
Artysta mowy, mgr Aleksandra Jastrzębowska – Jasińska.
Neurologopeda kliniczny, psycholog, terapeuta jąkania, coach, pedagog specjalny, specjalista wczesnej interwencji logopedycznej. Prowadzi terapię dzieci w duchu rodzicielstwa bliskości, młodzieży i dorosłych. Jest właścicielką Artysty Mowy – Centrum Terapii i Rozwoju w Artysta Mowy – Centrum Terapii i Rozwoju.
Strona: www.artystamowy.pl.
Wiola Wołoszyn
Neurologopeda, autorka bloga matkawariatka.pl oraz bestsellerowej serii książek “Jano i Wito” wspierających rozwój mowy oraz uczących poprawnej wymowy głosek. Na swoim blogu poleca to, co dobre dla rodziców i dzieci. Miłośniczka książek, podróżowania i kiszonej kapusty.
Strona: www.wiolawoloszyn.pl.
LogoMOWA, mgr Katarzyna Tomsia
Filolog polski, pedagog, terapeuta, ale przede wszystkim logopeda. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Założycielka prężnie rozwijającego się bloga LoogoMOWA (www.loogomowa.pl), autorka serii książeczek dla dzieci “Dyslektyczne potyczki”. Na co dzień prowadzi mobilny gabinet logopedyczny oraz terapię logopedyczną w prywatnym przedszkolu, gdzie pracuje głównie z dziećmi z zaburzeniami mowy i wadami wymowy. W terapii kieruje się zasadą “dziecko musi się bawić, by mogło się uczyć i poznawać świat, a im więcej zabawy w terapii tym częściej praca staje się przyjemnością, a rzadziej przykrym obowiązkiem”.
Strona: www.loogomowa.pl.
Anna Karowicz
Neurologopeda, pedagog i wykładowca akademicki. Łączy swoją pracę z grami planszowymi. Wierzy w naukę przez zabawę i dzięki temu świetnie się bawi pracując z dziećmi w gabinecie, a także odnajdując w grach pedagogiczny potencjał ze studentami. W grach ceni zarówno edukacyjną stronę jak i radość płynącą z rozgrywki. Swoją pasją zaraża nie tylko w gabinecie (Logopeda Ukulele) i na uczelni, ale również recenzując planszówki (na blogu Nauka to też sztuka) i książki (Kto czyta – nie pyta). W wolnych chwilach gra na ukulele i przemierza kilometry z ukochanym maltańczykiem Idefixem.
Strona: www.logopedaukulele.wixsite.com/logopeda
Artykuł sponsorowany przez grę “Banda Stworów”