Znajdź Pluszaka. Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci. 

Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci.

Pluszak to ulubiony pocieszyciel – na trudne chwile i do zasypiania. Może też wcielić się w każdą postać, jaką wymyśli sobie malec.

Chociaż minęło już ponad 100 lat od chwili, gdy powstał pierwszy pluszowy Teddy Bear, trudno wyobrazić sobie dziecięcy pokoik bez pluszowego misia. Pluszowe misie, a z czasem inne maskotki zawładnęły sercami dzieci i dorosłych całego świata. Dziś nie jest tajemnicą, że maluchy kochają swoich pluszowych przyjaciół, a mimo wszystko, my – dorośli, nie zawsze doceniamy rolę, jaką odgrywają one w rozwoju dziecka.

Oto kilka przykładów:

1. Zapewniają bardzo potrzebny komfort.

Być może najbardziej oczywistą funkcją pluszaków jest złagodzenie niepokoju. Dla niemowląt świat może czasami przypominać niepewne, przerażające miejsce. Pluszaki mogą pomóc im poradzić sobie z tymi emocjami, ponieważ reprezentują one coś znajomego i pewnego. Jest to również ważne dla stopniowego budowania zdolności dziecka do samodzielnego uspokojenia się bez pomocy mamy czy taty. Wielkie wydarzenia życiowe, jak na przykład powitanie rodzeństwa, mogą być mniej trudne, jeżeli ma się pod ręką swojego przyjaciela z pluszu. W rzeczywistości naukowcy z North Dakota State University twierdzą, że przytulanie maskotki pomaga małym dzieciom nauczyć się ich własnej zdolności szukania komfortu. Jak potężne są pocieszające moce takich zabawek? Jedno z badań przez nich prowadzone wykazało, że mogą one złagodzić traumę nawet u dzieci narażonych na wojny i terror. Wykazano, że dzięki pluszakowi, dziecko miało okazję doświadczenia posiadania swojego „opiekuna”, (maskotki), któremu można powierzyć swoje lęki i łagodniej przejść przez trudne sytuacje.

2. Pomagają rozwijać umiejętności społeczne.

Misie pomagają też budować podstawy umiejętności społecznych. Eksperci twierdzą, że wiek od 12 do 18 miesięcy jest optymalnym czasem, aby zacząć używać zabawek, takich jak pluszaki i lalki, w celu zachęcenia do odgrywania różnych scenek, wcielania się w rozmaite role społeczne. Często obejmuje to naśladowanie znanych, codziennych czynności, które są częścią ich regularnych aktywności. Umożliwienie małym dzieciom zanurzenia się w udawanej grze z innymi dziećmi ma również ogromne znaczenie dla rozwoju społecznego. Może to obejmować wszystko, od rodzeństwa odgrywającego role z maskotami, do dziecka, które za pomocą ulubionej pluszowej zabawki jest zdolne do interakcji z towarzyszem zabaw w przedszkolu. Chodzi o to, że taka zabawa wzmacnia umiejętności społeczne.

3. Wspierają rozwój języka.

Angażowanie się w grę z odgrywaniem ról służy również jako praktyczny sposób rozwijania umiejętności mówienia i języka. Kiedy rodzic pomaga swojemu dziecku odgrywać zabawne sceny, mówienie jest naturalną częścią tego procesu. Kolejny profit: eksperci twierdzą, że opowiadanie historii poprzez operowanie maskotkami jest potężnym sposobem tworzenia podstaw do czytania i pisania. W przypadku niemowląt wystarczy nieco cofnąć ten scenariusz, aby uzyskać ten sam efekt. Na przykład, jeśli dziecko gaworzy, warto nawiązywać z nim dialog, posługując się właśnie pluszakami. Pomoże to promować konwersację i uczyć dziecko jej zasad.

4. Zachęcają do współczucia i empatii.

Udawanie opieki nad maskotką lub lalką zaspokaja potrzebę empatii. Fakt, że małe dzieci mają tendencję do identyfikowania się z pluszakami może sprawić, że będą idealną zabawką do użycia w tym celu. Eksperci twierdzą, że wprowadzenie nowej maskotki jako nowego członka rodziny, który potrzebuje miłości i troski, może wzmocnić zarówno empatię, jak i współczucie. Przekłada się to bezpośrednio na maluchy w domu. Opieka nad misiem zmusza dziecko do rozważenia „potrzeb” zabawki.

Tak więc korzyści wynikające z zabawy pluszakami są olbrzymie i warto te elementy sprytnie wykorzystać w trakcie rozwoju dziecka.

Drobne rady:
1. Utrzymuj pluszaka w czystości. Ale nie pierz go przy dziecku. Widok wirującego w pralce ukochanego misia mógłby być dla malca szokujący. Dlatego rób to, gdy smyk śpi. Przytulanki małych alergików zamrażaj, by pozbyć się z nich roztoczy.

2. Wyjeżdżając na wakacje lub na wycieczkę, zadbajcie sami o to, czy ukochany pluszak jest spakowany. Unikniecie wracania się z połowy drogi lub poszukiwania przytulanki w porze spania. Ten zresztą temat zainspirował nas do wydania gry Znajdź pluszaka! Gorąco polecamy – gra jest adresowana już do trzylatków.

Autor. Katarzyna Sowa-Lewandowska

Artykuł sponsorowany przez grę “Znajdź pluszaka”

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Jednorożec – cóż to za stworzenie?

Myślicie, że jest ktoś, kto nigdy nie słyszał o jednorożcach? Ich motyw pojawia się w naszym życiu często już od wczesnego dzieciństwa. W końcu prawie

Po drugiej stronie gry

Roll & write – na czym polega?

Pewnie nie raz słyszeliście o występującej w grach mechanice “roll and write”. Ale co to właściwie jest? Rzuć i zapisz! Gry oparte na tej mechanice