Jak rozwiązywać konflikt – kiedy potrzebny jest negocjator. 

Jak rozwiązywać konflikt – kiedy potrzebny jest negocjator.

Sprzeczamy się wszyscy – bez wyjątku. Dzieciaki o zabawkę w przedszkolu, nastolatki podczas gry w Fortnite i oczywiście dorośli: w pracy, domu, na siłowni i gdziekolwiek indziej. Konflikt to przede wszystkim niezgodność, zderzenie odmiennych zdań, spór o to, kto ma rację.

Takie zachowania towarzyszą ludzkości od zarania dziejów i nigdy ich nie unikniemy. Wbrew pozorom konflikty, są nam potrzebnie, bo dzięki nim możemy weryfikować swoje poglądy, rozwijać się, uczyć nowych metod i zachowań. Najważniejszym jest, aby wymiana zdań odbywała się zawsze z szacunkiem do tej drugiej strony, dopiero wtedy z konfliktów możemy czerpać korzyści.

muduko.com

Skąd się biorą sprzeczki?

Głównym czynnikiem rozpoczynającym wymianę zdań są odmienne poglądy na dany temat, te natomiast biorą się z innego pojmowania sprawy. Niejednakie wychowanie, tok nauczania, predyspozycje, ukształtowanie – to wszystko i zdecydowanie więcej, ma wpływ na nasz punkt widzenia. Warto też spojrzeć na to jak funkcjonował człowiek prehistoryczny, który musiał zapewnić pożywienie i schronienie swojej grupie. Rywalizacja o terytorium rozpoczynała się od sprzeczek, które szybko przerodziły się w walki. Ludzie kierowali się instynktem przetrwania i intuicyjną reakcją na zagrożenie. Takie zachowania pozostały z nami do dziś. Na atak odpowiadamy obroną, niekiedy też defensywa zamienia się w zaciekłą ofensywę.

muduko.com

Kłócić się też trzeba umieć

Każdy z nas jest inny, reprezentujemy odmienne poglądy i inaczej postrzegamy świat. Warto o tym pamiętać, gdy wchodzimy z kimś w sprzeczkę. Poszanowanie przekonań, które kłócą się z naszymi jest bardzo trudne, lecz nie niemożliwe. Jedynie rzeczowa dyskusja, z akceptacją odmienności jest dobrym sposobem wymiany zdań. Musimy pamiętać, że po drugiej stronie jest człowiek, który tak jak my odczuwa emocje.

muduko.com

Rola negocjatora

Bywają takie konflikty, że zwaśnione strony nie są w stanie dojść do porozumienia i wtedy do gry wkracza negocjator. Jego zadanie polega na znalezieniu rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony konfliktu. Pośrednik na wagę złota to taki, który umie wzbudzić zaufanie każdego, potrafi słuchać i dobrze odczytuje mowę ciała. Śmiało można stwierdzić że najważniejszą cechą każdego mediatora jest bycie dobrym psychologiem. Reagowanie w umiejętny sposób na ludzkie emocje, przewidywanie biegu rozmowy i kierowanie strony w kierunku polubownego rozejmu, zdecydowanie ułatwi sprawę.

muduko.com

Szybkie nawiązywanie kontaktów interpersonalnych i umiejętność słuchania, również jest przydatną cechą każdego negocjatora, ponieważ taka osoba z łatwością znajdzie nić porozumienia z niemal każdym, co znacznie usprawni proces negocjacyjny. Sukces negocjacji uwarunkowany jest szeregiem zmiennych. Wiadomym jest, że im więcej przydatnych cech osobowościowych i doświadczenia ma osoba prowadząca negocjacje, tym większe są szanse na rozwiązanie konfliktów z satysfakcją obu stron.

Jeśli chcecie poćwiczyć rozwiązywanie konfliktów w sposób zabawny polecam serdecznie grę Wydawnictwa Muduko Sąsiedzi. To prawdziwy bój o łąkę, jakiego w grach jeszcze nie było! Dwaj Sąsiedzi niczym Kargul i Pawlak walczą o kawałek ziemi, by móc hodować swoje zwierzaki. Walka jest zacięta, bowiem ta łąka jest za mała dla dwóch osób…

OSTRZEŻENIE!
Gra ma opinię rozwodowej!, jesteście na to gotowi?  😉

muduko.com

Autorka: Justyna Rogalska

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Jakie baśnie kryją się w grze „W krainie baśni”?

Listy, okulary, drabiny, miotły i inne obiekty codziennego użytku zgubiły się w okolicy zamku Kopciuszka, chatki Królewny Śnieżki, targu Aladyna i wielu innych cudownych miejsc. “W Krainie