Group 1555zxzxz

Jaja w kulturze

Jajko będąc głównym symbolem Wielkanocy, występuje także jako charakterystyczny element kultowych scen w popkulturze. Tym razem zawitało również do świata gier dzięki nadchodzącej karciance “Akcja jajo” od wydawnictwa Muduko.

Tematyka jajeczna może stać się żartobliwym motywem dnia spędzonego nie tylko na grze w “Akcja jajo”, lecz także na seansie najsłynniejszych filmów, lekturze książki, podziwianiu sztuki, a nawet dbaniem o elektroniczne zwierzątko. Skąd taka różnorodność? Przekonajcie się sami!

1. Jajo Fabergé

Jaja Fabergé stanowią symbol wyrafinowanego rzemiosła złotniczego, a co za tym idzie – królewskiego luksusu. Były zazwyczaj wykonane z drogocennych materiałów, takich jak złoto, platyna, diamenty, rubiny, szafiry czy perły. Zostały stworzone dla rosyjskiej rodziny carskiej w XIX wieku przez jubilera Petera Carla Fabergé, skrywając w sobie różne niespodzianki. Jedno z najbardziej znanych, czyli jajo koronacyjne z 1897 roku, zawierało w sobie złotą miniaturę karety z rubinowymi siedzeniami, szybkami z górskiego kryształu i koroną na dachu.

2. Smocze jaja z “Gry o Tron”

W świecie “Gry o Tron” autorstwa George’a R.R. Martina oraz w adaptacji telewizyjnej HBO jaja smoków odgrywają jedną z kluczowych ról w osobistym wątku Daenerys Targaryen. Wszystkie trzy jaja, nad którymi sprawowała opiekę, przyczyniły się do jej fabularnego rozwoju postaci. Kiedy wyklute z nich smoki wyrastają na najpotężniejszą, żywą broń w Westeros, jednocześnie stają się symbolem mocy, odnowy, a także odrodzenia rodu Targaryen.

3. Złote jajo z “Harrego Pottera i Czary Ognia”

W czwartym tomie serii przygód znanego czarodzieja złote, smocze jajo pojawia się jako jedna z zagadek do rozwiązania podczas Turnieju Trójmagicznego. Każdy uczestnik, w tym tytułowy Harry Potter, otrzymuje unikalne jajo, które ma pomóc im w kolejnym wyzwaniu i tym samym w przygotowaniu do trzeciego etapu turnieju. Magiczne urządzenie, gdyż tym właśnie okazuje się jajo, wydaje tajemniczy dźwięk, który jest niezrozumiały, dopóki nie zostanie on otwarty przy pomocy magicznych słów.

4. Owomorf z filmu “Obcy – ósmy pasażer Nostromo”

Widok obcego wykluwającej się z jaja jest jednym z kultowych, najbardziej rozpoznawalnych scen horroru science-fiction w reżyserii Ridleya Scotta. W tym stadium obcy jest określany Owomorfem, czyli pierwszym stadium rozwoju istoty znanej jako twarzołap.

5. Tamagotchi

Przenośna, cyfrowa gra w niewielkim urządzeniu zdobyła serca dzieciaków z lat 90. Jej głównym celem jest opieka nad wirtualnym stworzeniem, rozwijającym się od malutkiego jaja aż do zwierzątka zmieniającego swój wygląd wraz z upływem czasu. Słowo “tamagotchi” pochodzi z języka japońskiego, gdzie “tamago” oznacza “jajko”, a “chi” to skrót od “chisana”, co znaczy “mały”. Gracz odpowiedzialny jest za opiekę nad tamagotchi, dbając o jego potrzeby, takie jak karmienie, zabawa, czy czyszczenie. Dlatego opieka nad nim staje się wyzwaniem również o charakterze edukacyjnym.

Przykładów z popkultury jest mnogość, a niektóre z nich potrafią zaskoczyć. Jajko niezmiennie pozostaje symbolem życia, tajemnicy, odrodzenia, czy nowego początku. Wraz z rozwojem kultury, historia tego motywu ulega wzbogaceniu, przyjmując nowe aspekty: od obiektu magicznego, po symbol symetrii i doskonałości.

Jaja są też elementem tradycji oraz zabaw w kontekście świąt. Rodzinna integracja może odbywać się jednak nie tylko podczas ich wielkanocnego malowania. Gra “Akcja jajo” sprawdzi się równie doskonale, oferując ekscytującą rozgrywkę niezależnie od okazji!

 

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Najlepsze gry solo

CARTAVENTURA: WINLANDIA. Interaktywna gra karciana  Wyobraź sobie, ze jesteś wikingiem. Wcielasz się w postać Leifa Eriksona i musisz udowodnić niewinność swojego ojca, słynnego Eryka Rudego,