Jajko będąc głównym symbolem Wielkanocy, występuje także jako charakterystyczny element kultowych scen w popkulturze. Tym razem zawitało również do świata gier dzięki nadchodzącej karciance “Akcja jajo” od wydawnictwa Muduko.
Tematyka jajeczna może stać się żartobliwym motywem dnia spędzonego nie tylko na grze w “Akcja jajo”, lecz także na seansie najsłynniejszych filmów, lekturze książki, podziwianiu sztuki, a nawet dbaniem o elektroniczne zwierzątko. Skąd taka różnorodność? Przekonajcie się sami!
1. Jajo Fabergé
Jaja Fabergé stanowią symbol wyrafinowanego rzemiosła złotniczego, a co za tym idzie – królewskiego luksusu. Były zazwyczaj wykonane z drogocennych materiałów, takich jak złoto, platyna, diamenty, rubiny, szafiry czy perły. Zostały stworzone dla rosyjskiej rodziny carskiej w XIX wieku przez jubilera Petera Carla Fabergé, skrywając w sobie różne niespodzianki. Jedno z najbardziej znanych, czyli jajo koronacyjne z 1897 roku, zawierało w sobie złotą miniaturę karety z rubinowymi siedzeniami, szybkami z górskiego kryształu i koroną na dachu.
2. Smocze jaja z “Gry o Tron”
W świecie “Gry o Tron” autorstwa George’a R.R. Martina oraz w adaptacji telewizyjnej HBO jaja smoków odgrywają jedną z kluczowych ról w osobistym wątku Daenerys Targaryen. Wszystkie trzy jaja, nad którymi sprawowała opiekę, przyczyniły się do jej fabularnego rozwoju postaci. Kiedy wyklute z nich smoki wyrastają na najpotężniejszą, żywą broń w Westeros, jednocześnie stają się symbolem mocy, odnowy, a także odrodzenia rodu Targaryen.
3. Złote jajo z “Harrego Pottera i Czary Ognia”
W czwartym tomie serii przygód znanego czarodzieja złote, smocze jajo pojawia się jako jedna z zagadek do rozwiązania podczas Turnieju Trójmagicznego. Każdy uczestnik, w tym tytułowy Harry Potter, otrzymuje unikalne jajo, które ma pomóc im w kolejnym wyzwaniu i tym samym w przygotowaniu do trzeciego etapu turnieju. Magiczne urządzenie, gdyż tym właśnie okazuje się jajo, wydaje tajemniczy dźwięk, który jest niezrozumiały, dopóki nie zostanie on otwarty przy pomocy magicznych słów.
4. Owomorf z filmu “Obcy – ósmy pasażer Nostromo”
Widok obcego wykluwającej się z jaja jest jednym z kultowych, najbardziej rozpoznawalnych scen horroru science-fiction w reżyserii Ridleya Scotta. W tym stadium obcy jest określany Owomorfem, czyli pierwszym stadium rozwoju istoty znanej jako twarzołap.
5. Tamagotchi
Przenośna, cyfrowa gra w niewielkim urządzeniu zdobyła serca dzieciaków z lat 90. Jej głównym celem jest opieka nad wirtualnym stworzeniem, rozwijającym się od malutkiego jaja aż do zwierzątka zmieniającego swój wygląd wraz z upływem czasu. Słowo “tamagotchi” pochodzi z języka japońskiego, gdzie “tamago” oznacza “jajko”, a “chi” to skrót od “chisana”, co znaczy “mały”. Gracz odpowiedzialny jest za opiekę nad tamagotchi, dbając o jego potrzeby, takie jak karmienie, zabawa, czy czyszczenie. Dlatego opieka nad nim staje się wyzwaniem również o charakterze edukacyjnym.
Przykładów z popkultury jest mnogość, a niektóre z nich potrafią zaskoczyć. Jajko niezmiennie pozostaje symbolem życia, tajemnicy, odrodzenia, czy nowego początku. Wraz z rozwojem kultury, historia tego motywu ulega wzbogaceniu, przyjmując nowe aspekty: od obiektu magicznego, po symbol symetrii i doskonałości.
Jaja są też elementem tradycji oraz zabaw w kontekście świąt. Rodzinna integracja może odbywać się jednak nie tylko podczas ich wielkanocnego malowania. Gra “Akcja jajo” sprawdzi się równie doskonale, oferując ekscytującą rozgrywkę niezależnie od okazji!