Group 1555zxzxz

Grajmy z dziećmi od najmłodszych lat!

Grajmy z dziećmi od najmłodszych lat!

Od dawna wiadomą sprawą jest to, że aby nasze dzieci zdrowo się rozwijały, należy je dobrze karmić, odpowiednio ubierać oraz pomagać im się rozwijać. Tak samo ważne jest i ciało, i umysł. I tu zdradzę Ci pewną tajemnicę: istnieje coś, co ma wpływ i na jedno, i na drugie jednocześnie! Są to GRY PLANSZOWE! To odważne stwierdzenie postaram się poprzeć obserwacjami oraz swoim własnym doświadczeniem jako osoby, która grała niemal zawsze.

Na każdym etapie życia gry planszowe mogą wspomagać rozwój, ćwiczyć nowe umiejętności oraz utrzymywać w dobrej formie te, które już zdobyliśmy.

Na samym początku, gdy nasza latorośl uczy się dopiero rozpoznawać przedmioty, chwytać je, układać, przychodzą z pomocą najróżniejsze gry, których zadaniem jest ćwiczenie motoryki małej, uczenie rozróżniania przedmiotów, zwierząt, kolorów. W najmłodszych latach ważne jest ćwiczenie palców, rączek, co ma ogromny wpływ na nasze późniejsze umiejętności.

Następnie przychodzi czas na gry, które pomagają ćwiczyć spostrzegawczość, refleks, czy pamięć. Wszelkie gry, w których dziecko uczy się szybko reagować, znajdować pary, zapamiętywać szczegóły bardzo dobrze wpływają na pracę mózgu, na rozwój intelektu, czy po prostu na pamięć. Dzięki temu, że dzieci od wczesnych lat grają w gry, dużo łatwiej się uczą oraz są w stanie szybciej zapamiętywać, dzięki czemu nauka będzie im w przyszłości przychodzić bez trudu.

Kolejną ważną cechą gier planszowych jest budowanie silnych więzi i pozytywnych relacji w rodzinie. Grając w gry spędzamy wspólnie czas, rozmawiamy, uczymy się ze sobą współpracować, jeśli są to gry kooperacyjne, lub szanować to, że ktoś inny wygrał, wdrażamy umiejętność przegrywania, czyli radzenia sobie z porażką. Jest to także świetny sposób radzenia sobie z emocjami, tym bardziej, jeśli gramy nie tylko w gronie rodzinnym, ale ze znajomymi, czy z zupełnie obcymi osobami, na przykład w klubie gier. I tu wchodzi kolejny pozytywny aspekt gier planszowych – rozegranie partii w prostą, szaloną imprezówkę świetnie przełamuje pierwsze lody w nowym środowisku oraz zacieśnia więzi społeczne. Podczas rozgrywek wychodzi na jaw kto jakie ma zainteresowania, co lubi robić, dzięki czemu możemy bliżej poznać te osoby. A z drugiej strony – gry potrafią dawać zupełnie neutralnie środowisko, by osoby, które na co dzień nie mają ze sobą nic wspólnego, mogą bez przeszkód spędzić wspólnie czas.

Granie w gry bardzo ośmiela, daje pole do popisu osobom nieśmiałym, ułatwia nawiązanie nowych kontaktów.

Kolejnym wielkim plusem planszówek i dowodem na to, że warto z dziećmi grać, to pomoc w nauce. Aspekt edukacyjny gier jest ogromny! Podczas poznawania nowych tytułów dzieci zdobywają wiedzę, utrwalają ją i dużo łatwiej to następuje niż wkuwanie na pamięć w szkole. Poza tym sposób nauki jest ciekawszy i bardziej urozmaicony.

Planszówki pomagają rozwijać wyobraźnię, uczą kreatywnego myślenia, umiejętności podejmowania decyzji, a także logicznego myślenia. Ich wartość dodana jest ogromna, dlatego warto grać z dziećmi od najmłodszych lat.

Autorka: Ewa Graniak-Wosinek

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Gry karciane – najlepsze na wycieczkę!

Wakacje na całego, więc to idealny czas na wycieczki. Poza standardowymi punktami programu, odwiedzaniem nowych miejsc czy spacerami, warto na chwilę się zatrzymać  i zresetować głowę.

Po drugiej stronie gry

Nie miałem jeszcze w rękach gry książkowej, w której miałbym do czynienia z zabiegiem polegającym na używaniu * w przypadku końcówek rodzajowych. Nie spotkasz w