Group 1555zxzxz

Dzieci i ekologia

Dbanie o przyrodę powinno nam towarzyszyć w każdym dniu – mówienie o tym dzieciom, edukowanie ich w tym temacie, to nasz obowiązek. Od tego zależy tak naprawdę – używając poważnych słów – przyszłość Ziemi, czyli także nasza. Często temat ten jest bagatelizowany, a przecież już małe dzieci wiedzą, że musimy dbać o pszczoły, bo to jeden z najważniejszych gatunków zwierząt na Ziemi. Inne są równie ważne, jest to łańcuch, a raczej koło, które musi się toczyć, bo przerwanie go spowoduje katastrofalne skutki.

A czym jest „ekologia”? Jest to nauka o tym, jak funkcjonuje przyroda, jakie mechanizmy nią rządzą, jak oddziałują na siebie różne organizmy nawzajem oraz jakie są relacje pomiędzy nimi a środowiskiem. Ważne jest także to, jaki my, ludzie mamy na to wszystko wpływ i jak możemy
pomagać, by nadal cała ta maszyna sprawnie funkcjonowała. Kształtowanie postawy ekologicznej, musi być jak nauka czytania, czy pisania – powinno to wejść nam w nawyk i stać się zwykłą codziennością.

Jak uczyć dzieci o ekologii?

Zacznijmy od najprostszych pomysłów: wycieczki krajoznawcze, na których możemy poznawać mieszkające w danym środowisku gatunki roślin i zwierząt, codzienne segregowanie śmieci, które można przekuć w świetną zabawę przygotowując wspólnie kolorowe etykiety na kosze, zakręcanie wody podczas wspólnego mycia zębów, ograniczenie jedzenia mięsa, rozmowy o wpływie najróżniejszych zanieczyszczeń na środowisko.

Zasadźmy razem drzewo, podczas zakupów zwracajmy uwagę na to, żeby kupować jak najmniej produktów przetworzonych, pakowanych w plastik. No i bawmy się! Przez naukę najwięcej dzieci się uczą – zabawą taką może być przygotowanie własnego mini ogródka na parapecie, czy granie w gry planszowe – jest ich mnóstwo, jeśli chodzi o tematykę ekologiczną. Niemal każda gra o zwierzątkach, czy o roślinach może być przyczynkiem do rozmów na tematy ochrony przyrody, dbania o nasze najbliższe środowisko. Wato też poszukać jakiejś organizacji, która zajmuje się ekologią i razem z dziećmi wspierać jej działania.

Artykuł sponsorowany przez grę „Roszada wśród zwierząt”

Zobacz inne wpisy

Aktualności

Premiera gry „Ryki Afryki”

Każdego roku organizowana jest Letnia Parada, podczas której prezentują się pięknie udekorowane i uzbrojone drużyny afrykańskich zwierząt. Celem Twoim i Twoich przeciwników jest takie skompletowanie