Dbanie o przyrodę powinno nam towarzyszyć w każdym dniu – mówienie o tym dzieciom, edukowanie ich w tym temacie, to nasz obowiązek. Od tego zależy tak naprawdę – używając poważnych słów – przyszłość Ziemi, czyli także nasza. Często temat ten jest bagatelizowany, a przecież już małe dzieci wiedzą, że musimy dbać o pszczoły, bo to jeden z najważniejszych gatunków zwierząt na Ziemi. Inne są równie ważne, jest to łańcuch, a raczej koło, które musi się toczyć, bo przerwanie go spowoduje katastrofalne skutki.
A czym jest “ekologia”? Jest to nauka o tym, jak funkcjonuje przyroda, jakie mechanizmy nią rządzą, jak oddziałują na siebie różne organizmy nawzajem oraz jakie są relacje pomiędzy nimi a środowiskiem. Ważne jest także to, jaki my, ludzie mamy na to wszystko wpływ i jak możemy
pomagać, by nadal cała ta maszyna sprawnie funkcjonowała. Kształtowanie postawy ekologicznej, musi być jak nauka czytania, czy pisania – powinno to wejść nam w nawyk i stać się zwykłą codziennością.
Jak uczyć dzieci o ekologii?
Zacznijmy od najprostszych pomysłów: wycieczki krajoznawcze, na których możemy poznawać mieszkające w danym środowisku gatunki roślin i zwierząt, codzienne segregowanie śmieci, które można przekuć w świetną zabawę przygotowując wspólnie kolorowe etykiety na kosze, zakręcanie wody podczas wspólnego mycia zębów, ograniczenie jedzenia mięsa, rozmowy o wpływie najróżniejszych zanieczyszczeń na środowisko.
Zasadźmy razem drzewo, podczas zakupów zwracajmy uwagę na to, żeby kupować jak najmniej produktów przetworzonych, pakowanych w plastik. No i bawmy się! Przez naukę najwięcej dzieci się uczą – zabawą taką może być przygotowanie własnego mini ogródka na parapecie, czy granie w gry planszowe – jest ich mnóstwo, jeśli chodzi o tematykę ekologiczną. Niemal każda gra o zwierzątkach, czy o roślinach może być przyczynkiem do rozmów na tematy ochrony przyrody, dbania o nasze najbliższe środowisko. Wato też poszukać jakiejś organizacji, która zajmuje się ekologią i razem z dziećmi wspierać jej działania.