Nova Ziemia. Tajemna wiedza astronomiczna – dzieła wybrane 

Tajemna wiedza astronomiczna – dzieła wybrane

Przestrzeń kosmiczna skrywa w sobie niezliczoną ilość tajemnic, a my stopniowo odkrywamy każdą z nich. Astronomia jest bardzo wdzięczną i rozwijającą tematyką, a dla mnóstwa ludzi – przedmiotem największego zainteresowania. Gdzie szukać ciekawych informacji na temat wszechświata? 

Jednym z najbardziej znanych współczesnych naukowców jest Neil de Grasse Tyson, a na jego dorobek składają się między innymi dwie popularnonaukowe książki: Astrofizyka dla zabieganych oraz Kosmiczne zachwyty. Każda z nich w bardzo przystępny sposób przedstawia fakty oraz ciekawostki na temat rzeczy najbardziej nas nurtujących, jak na przykład czarnych dziur, Wielkiego Wybuchu, ciemnej materii czy istoty czasu. Wszystko to opisane jest bardzo prostym językiem, dlatego książki sprawdzą się zarówno dla osób w każdym wieku, bez względu na ich poziom wiedzy. 

Tim Peake to amerykański astronauta, który podjął się odpowiedzi na pytania związane ze swoją pracą. W jego książce Zapytaj astronautę przybliża tajniki przeprowadzania misji kosmicznych. Opowiada również o tym, jak to jest przebywać w przestrzeni kosmicznej. Lektura ta jest przeznaczona dla całej rodziny; Tim odpowiada głównie na pytania zadawane przez dzieci, ale i dorośli odnajdą w niej coś dla siebie. 

muduko.com

Dla fanów czasopism godną polecenia pozycją będzie Urania – Postępy Astronomii. Jest to polska gazeta wydawana zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej, a także dostarczana do szkolnych bibliotek. Nowy numer ukazuje się co dwa miesiące i dostarcza czytelnikom wszelkich nowinek oraz ciekawostek dotyczących astronautyki, a także polskiego wkładu w rozwój astronomii. Wybrane artykuły oraz informacje o prenumeracie możemy znaleźć na stronie https://www.urania.edu.pl/. 

Ten, kto twierdzi, że treści na YouTube są równoznaczne z amatorszczyzną i brakiem rzetelności, nigdy nie zajrzał na kanał Kurzgesagt – In a Nutshell. Niemieccy twórcy filmów popularnonaukowych przedstawiają bardzo trudne tematy za pomocą kolorowych animacji, co sprawia, że ciężko oderwać się od seansu, a cała wiedza jest łatwo przyswajalna. Materiały dostępne są w języku angielskim, jednak do większości filmów dodane są polskie napisy. 

Polskim akcentem na YouTube w temacie astronomicznym jest kanał prowadzony przez Piotra Koska – Astrofaza. Nie sposób odmówić mu merytoryki i fachowego przygotowania do nagrań, które są bardzo zróżnicowane. Piotr opowiada o fizyce, najnowszych technologiach i odkryciach, ale również odpowiada na pytania widzów oraz prowadzi vlogi o luźnej tematyce. 

Lista wszelkich dzieł naukowych dotyczących kosmosu jest przeogromna i tylko od nas zależy, czy będziemy chcieli sięgnąć po wybraną książkę lub film i czerpać z niego wiedzę. A na doszkalanie się i szukanie odpowiedzi na pytania nigdy nie jest za późno. 

muduko.com

Zadanie 1. 

Czy książki science fiction oprócz rozrywki mogą nieść ze sobą konkretną wiedzę na temat astronomii? Podaj przykłady autorów, którzy wplatają w swoje lektury wątki edukacyjne.  

muduko.com

Zadanie 2. 

Książki lub filmy – który ze sposobów lepiej przekazuje wiedzę? Podaj wady i zalety każdego rozwiązania. 

 muduko.com

muduko.com

muduko.com

Artykuł sponsorowany przez grę “Nova Ziemia”

 

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Jakie baśnie kryją się w grze „W krainie baśni”?

Listy, okulary, drabiny, miotły i inne obiekty codziennego użytku zgubiły się w okolicy zamku Kopciuszka, chatki Królewny Śnieżki, targu Aladyna i wielu innych cudownych miejsc. “W Krainie