Motyw jaja w kulturze.
Jajko to jeden z najstarszych i najpopularniejszych symboli. W różnych zakątkach świata reprezentował to samo: stworzenie, życie i doskonałość.
Dla wielu kultur w tym m.in. słowiańskiej, jajka utożsamiano z bogiem słońca i wykorzystywano je w licznych obrzędach, zarówno tych mających przynieść lepsze plony jak i tych chroniących przed złymi mocami. Kojarzono je także z bogactwem oraz bezpiecznym schronieniem. Z jajek wykluwali się bogowie i herosi (m.in. Kastor i Helena Trojańska), a nawet, jak podaje fiński epos, Kalevala, całe planety.
Jajko w sztuce
Muzeum Salvadora Dali w Figueres (fot. Pixabay).
Z uwagi na swoją formę oraz złożoną symbolikę jajko fascynowało wielu artystów m.in. Salvadora Dalego, który zwykł mówić, że się z niego “wykluł”. W jego pracach ten symbol przewija się w rozmaitych odmianach – od całych, poprzez stłuczone, od surowych przez sadzone. Nawet na dachu zaprojektowanego przez niego muzeum w Figueres znaleźć można olbrzymie, białe jajka.
Po lewej: “Geopolityczne dziecko obserwujące narodziny nowego człowieka” Salvador Dali, po prawej: “Koncert w jajku” Hieronim Bosch (fot. Wikipedia).
Równie wielką obsesję na temat jaj przejawiał prekursor późniejszego surrealizmu – niderlandzki malarz Hieronim Bosch, który często łączył je z motywami religijnymi. Na jednym ze swoich najsłynniejszych obrazów, “Koncercie w jajku”, utożsamiane jest ono jednak raczej z piwem, w którym śpiewają artyści. Są oni tak bardzo pochłonięci zabawą, że nie zauważają okradających ich złodziei.
Jajka Fabergé
Carskie jaja Fabergé (fot. Wikipedia).
Prawdziwymi arcydziełami sztuki złotniczej są do dziś jaja Fabergé należące do carskiego rodu Romanowów. Pierwsze z nich zostało wykonane w XIX wieku na zlecenie cara Aleksandra III, który chciał sprawić swojej małżonce wielkanocny prezent-niespodziankę. Jajo zaprojektowane przez uznanego jubilera miało wymiary prawdziwego. Na zewnątrz pokryte było białą emalią, a w środku kryło złotą kulkę-żółtko, w której wnętrzu siedziała realistyczna, również wykonana ze złota kurka. Co roku Fabergé projektował dla carskiego dworu coraz bardziej wymyślne i zachwycające jaja, bogato inkrustowane i często odnoszące się do historycznych wydarzeń. Z kolekcji 69 jaj przetrwało do dzisiaj 57. W większości można je oglądać w muzeum, choć część znajduje się w kolekcjach prywatnych kolekcjonerów zdolnych płacić za nie nawet po kilkanaście milionów dolarów.
Jajka w filmie i literaturze
Różne oblicza Humpty’ego (po lewej ilustracja z książki Lewisa Carolla, po prawej z filmu “Kot w butach”).
W brytyjskim folklorze występuje jegomość zwany Humpty Dumpty (Wańka Wstańka). To jajko, które siedzi na murze, a następnie z niego spada. Narodził się w formie zagadki-rymowanki, którą przekazywano sobie z ust do ust:
Humpty Dumpty na murze siadł.
Humpty Dumpty z wysoka spadł.
I wszyscy konni i wszyscy dworzanie
Złożyć do kupy nie byli go w stanie.
Postać tę spotyka chociażby Alicja w książce “Po drugiej stronie lustra” Lewisa Carrolla. Fani uniwersum Shreka z kolei powinni kojarzyć Humpty’ego z animacji “Kot w butach”.
Nie można także zapominać o baśniach, w których jajko często pełni rolę magicznego przedmiotu lub stanowi punkt wyjścia do opowieści. Wszyscy przecież znamy historię “Brzydkiego kaczątka”, jajka, które było inne od pozostałych i z którego wyrósł później przepiękny łabędź.
W filmach raczej nie zdarza się, by jajko było motywem głównym. Jego obecność akcentuje jednak pewne sceny, które później jednoznacznie kojarzą się z danym tytułem. Tak można powiedzieć np. o wybuchających samoczynnie jajkach w “Pogromcach Duchów”, które świadczą o aktywności paranormalnej czy też o scenie z “Parku Jurajskiego”, w której główni bohaterowie oglądają moment wyklucia się raptora, drapieżnika będącego ich zmorą w dalszej części filmu.
Gra z Jajem
W filmowej scenerii jajko występuje także w naszej karcianej “Grze z Jajem”. Pełni ono tam nawet rolę najważniejszego aktora! Gdy jeden z graczy wciela się w postać reżysera wykładającego fragmenty taśmy filmowej przedstawiające zwierzęta, reszta graczy stara się jak najszybciej policzyć pięć jajek i wykonać cięcie. Zabawa jest o tyle ciekawa, że każdy z występujących aktorów wprowadza pewne zasady, które utrudniają z pozoru proste zadanie – kura przykrywa jajka, lis odstrasza kurę, kogut przerywa cały film itd. Jeżeli lubicie dynamiczne gry imprezowe koniecznie musicie jej spróbować.
Zadanie
Zaprojektuj jajko w stylu Fabergéi podaruj je bliskiej osobie. Niech przedstawia ważne dla Was wydarzenie. Nie zapomnij o ozdobnych dodatkach i unikalnych ornamentach.
Autor: Sylwia Zimowska – Redaktor Naczelna serwisu www.DamaGier.pl.