4 mniej znane ciekawostki o rzekach
Jak powiedział Heraklit – wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo. Przez naszą planetę przepływają liczne strumienie, potoki i rzeki; część z nich na powierzchni, część pod ziemią. Przed Wami garść fascynujących i mniej znanych faktów o rzekach.
Jak powiedział Heraklit – wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo. Przez naszą planetę przepływają liczne strumienie, potoki i rzeki; część z nich na powierzchni, część pod ziemią. Przed Wami garść fascynujących i mniej znanych faktów o rzekach.
Rzeki pod kątem swoich cech geologicznych i geograficznych są niesamowite. Nie tylko zapewniają ludziom i zwierzętom źródło pożywienia i wody, ale są także zdolne do wywoływania ogromnych zmian na powierzchni Ziemi w postaci dolin i kanionów na skutek procesu erozji. A ponieważ mogą płynąć przez miliony lat, nic dziwnego, że są niezwykle potężne i intrygujące.
Amazonka – królowa rzek
Amazonia rozciąga się na terenie dziewięciu państw świata – głównie Brazylii. Nazwa tej krainy wywodzi się od rzeki, która jest drugą najdłuższą rzeką na Ziemi (zaraz po Nilu). W sumie liczy sobie ok. 6400 kilometrów, jednak bardziej imponujący jest fakt, że pod względem objętości wody Amazonka jest większa niż wszystkie pozostałe 7 największych rzek świata razem wziętych.
Fot. Wikipedia.
Na wyobraźnię działa lepiej inne porównanie. Amazonka posiada aż 20% zasobów wody całej planety! Do Oceanu Atlantyckiego pompuje w ciągu jednego dnia tyle wody, ile londyńska Tamiza w ciągu jednego roku. Rekordowa jest także delta Amazonki. W swoim ujściu osiąga ona nawet 180 km szerokości. Dla porównania morska granica Polski to 440 km.
Bogactwo gatunkowe flory i fauny Amazonki przyćmiewa inne rejony Ziemi. Szacuje się, że występuje tam nawet 1/3 wszystkich znanych gatunków występujących na naszej planecie. Dorzecze Amazonki umiłowało sobie wiele drapieżnych zwierząt m.in. piranie, anakondy i kajmany. Na tej rzece nie uświadczymy żadnych mostów, ponieważ nie przebiega ona w pobliżu miast.
Most rzeczny, czyli wodne skrzyżowanie
Po lewej most przy Magdeburgu, po prawej akwedukt w Fojutowie (fot. Wikipedia)
A skoro już o mostach mówimy, to nie sposób nie wspomnieć o istnym cudzie inżynierii. W okolicach Magdeburga, ponad rzeką Łaby wybudowano nietypowe, bezkolizyjne skrzyżowanie rzeczne. Blisko kilometrowej długości konstrukcja pozwala przepłynąć statkom zarówno głównym korytem rzeki, jak i dobudowanym kanałem znajdującym się nad nią. Budowa tego mostu trwała prawie 6 lat i pochłonęła miliard euro.
W Polsce istnieje podobna konstrukcja, choć znacznie mniejsza. Akwedukt w Fojutowie mierzy 75 metrów długości i został ukończony w 1849 roku. Tunelem przepływa Czerska Struga, a wyższym poziomem płynie Wielki Kanał Brdy.
Feeria barw
Rzeki przybierają najczęściej kolor niebieski, bo odbijają niebo, lub brązowy jak błoto. Ale w pewnym miejscach na świecie rzeki potrafią przybrać bardziej nietuzinkowe barwy. W Kolumbii rozciąga się Cano Cristales – Kryształowa Rzeka zwana też Rzeką Pięciu Kolorów. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych na Ziemi z powodu rozmaitości odcieni. Jej toń przybiera barwę żółtego, zielonego, czerwieni, błękitu i szarości. Te kolory są wynikiem glonów porastających jej dno.
Słynne są także żółte, nieprzezroczyste wody Huang He, które są wynikiem osadów lessowych. Często za niezwykły kolor rzek odpowiadają niestety katastrofy ekologiczne. Po silnych deszczach powodziowych Jangcy przybiera krwistoczerwony kolor za sprawą osadów. W 2016 roku inna z chińskich rzek, Zhongting, zabarwiła się na intensywny kolor pomarańczowy w wyniku przemysłowego wycieku żelaza i stali.
Rzeka, którą kochają pioruny
Błyskawice nad Catatumbo (fot. Wikipedia).
Jeden z największych fenomenów przyrodniczych na świecie dotyczy wyładowań atmosferycznych w Wenezueli, u ujścia rzeki Catatumbo. Pioruny ciskają w toń wodną przez ok. 300 dni w roku nawet przez 9 godzin dziennie! Ten obszar jest regionem najwyższej intensywności wyładowań na świecie. W ciągu godziny dochodzi do średnio 250 uderzeń.
Dlaczego błyskawice tak bardzo umiłowały sobie to miejsce? To zasługa unikalnych warunków topograficznych. Jezioro Maracaibo, do którego spływa rzeka, otoczone jest z trzech stron górami. O zachodzie słońca silne wiatry uderzają w góry, a ciepłe powietrze się unosi tworząc gęste chmury deszczowe. Gdy krople wody z wilgotnego powietrza zderzają się z kryształkami lodu z zimnego powietrza, powstają ładunki elektrostatyczne.
Jeżeli macie ochotę przeżyć rzeczną przygodę na własnym stole, polecamy naszą grę “Pod prąd”. Opowiada ona o skomplikowanej wędrówce łososi, które poruszają się w górę strumienia, by znaleźć miejsce na ikrzysko. Na ich drodze staną niedźwiedzie, czaple, orły i wiry rzeczne, a także inni gracze!
Sylwia Zimowska – Redaktor Naczelna serwisu www.DamaGier.pl.