Kaleidos. Spostrzegawcze oczy

Spostrzegawcze oczy

Bystre oczy to skarb. Zdarza się jednak, że bywają zawodne. Czasami nie rozpoznają kolorów, innym razem chorują lub… straszą ludzi! Jeśli chcecie dowiedzieć się o nich czegoś więcej, nie zwlekajcie i wytężcie wzrok. Ciekawostki już na Was czekają – warto im się przyjrzeć bliżej!

Zakazane kolory

Słyszeliście o „zakazanych kolorach”? Są to zestawienia przeciwstawnych barw, np. czerwieni i zieleni. I nie chodzi tu o ich mieszankę, która zapewne wyjdzie brązowa, ale o czerwono-zielony. Innym kolorem tego typu jest niebiesko-żółty. Nazwano je “zakazanymi”, ponieważ ludzki mózg nie jest w stanie ich zidentyfikować, choć wedle naukowców istnieją. Ludzkie oczy są zaprogramowane na dostrzeganie kolorów występujących w tęczy, a te zakazane można podobno zobaczyć wpatrując się wystarczająco długo w zestawione obok siebie paski obu barw.

Piracka przepaska

Z czym oprócz czaszki na fladze i papugi kojarzą się Wam piraci? Oczywiście z przepaską! Nie nosili jej jednak, żeby wyglądać groźniej. Chodziło o coś znacznie praktyczniejszego – jedno oko miało służyć za dnia, a drugie, zakrywane, przyzwyczajali do widzenia w ciemnościach.

Ogromne oczy

Wyobraźcie sobie, że największe oczy na świecie mają średnicę nawet 30 centymetrów. Wiecie do kogo należą? Do… kałamarnic olbrzymich. Tak ogromne oczy pomagają dostrzec światło w ciemnościach. To przydatna umiejętność, zwłaszcza dla mieszkańców głębin. Dobrze, że niektórzy z ich wodnych sąsiadów święcą światłem bioluminenscencyjnym, czyli takim, które emitują żywe organizmy. To bardzo pomaga, by zorientować się w przestrzeni.

Strach przed… Oczami

Wiedzieliście, że można bać się… oczu? Ommetafobia to lęk, który nie pozwala cierpiącym na tę przypadłość patrzeć innym w oczy.

Zadanie 1

Pamiętacie przeczytane ciekawostki? Jeśli tak, uzupełnijcie brakujące litery w poniższych słowach. Uzyskacie w ten sposób hasło i dowiecie się, do kogo należą najmniejsze na świecie oczy. W razie czego możecie zerknąć na poprzednią stronę i bystrym okiem odszukać brakujące litery.

_ IOLUMINENSCENCJA

Z _ _ AZANE KOLORY

EMI _ OWAĆ

PATRZ _ Ć

O _ GANIZM

OMMETAFOB _ A

PRZ _ PASKA

Choć brzmi to niewiarygodnie, niektóre _ _ _ _ _ _ _ _ potrafią widzieć! Ich „oczy” posiadają soczewki, dzięki czemu teoretycznie widzą świat tak jak my.

Zadanie 2

Na podstawie ciekawostek z poprzedniej strony zdecydujcie, czy poniższe zdania są prawdziwe czy fałsze. Uwaga, tylko jedno z nich jest błędne. Jego numer zdradzi, ile barw światła widzi człowiek!

  1. Strach przed oczami to ommetafobia. PRAWDA / FAŁSZ
  2. Oczy kałamarnic olbrzymich mają średnicę do 30 centymetrów. PRAWDA / FAŁSZ
  3. Piraci nosili przepaskę, żeby wyglądać groźnie. PRAWDA / FAŁSZ
  4. Zakazanym kolorem jest np. połączenie zielonego i czerwonego. PRAWDA / FAŁSZ
  5. Duże oczy pomagają widzieć w głębinach. PRAWDA / FAŁSZ

Rozróżniamy tylko _ _ _ _ _ _ _ barwy światła. Za to jesteśmy w stanie stworzyć z nich miliony odcieni.

Zadanie 3

Obrazki poniżej różnią się tylko jedną literką. To od niej zaczyna się nazwa zwierzęcia, które podobnie jak pirat, potrafi widzieć w ciemnościach. Nie robi tego jednak za pomocą oczu, a. słuchu. Oczywiście, chodzi o nietoperza i echolokację. Wracając do piratów – wiedzieliście, że z pomocą specjalnej nakładki na okulary, która wygląda podobnie do pirackiej przepaski, można korygować wzrok?

Rozwiązania:
zadanie 1 – bakterie; zadanie 2 – 3; zadanie 3 – literka „n” na górze, nieco po lewej.

Artykuł sponsorowany przez grę “Kaleidos”.

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Roll & write – na czym polega?

Pewnie nie raz słyszeliście o występującej w grach mechanice “roll and write”. Ale co to właściwie jest? Rzuć i zapisz! Gry oparte na tej mechanice

Po drugiej stronie gry

Obcy. Nie taki straszny, jak go malują

Słyszysz “obcy”, myślisz “niezbyt przyjemny typ”. W temacie obcego w większości mamy jedno skojarzenie. Postać z kosmosu, o nie wiadomo jakich zamiarach, niezwykle inteligentna, porozumiewająca