Group 1555zxzxz

Kaleidos. Spostrzegawcze oczy

Spostrzegawcze oczy

Bystre oczy to skarb. Zdarza się jednak, że bywają zawodne. Czasami nie rozpoznają kolorów, innym razem chorują lub… straszą ludzi! Jeśli chcecie dowiedzieć się o nich czegoś więcej, nie zwlekajcie i wytężcie wzrok. Ciekawostki już na Was czekają – warto im się przyjrzeć bliżej!

Zakazane kolory

Słyszeliście o „zakazanych kolorach”? Są to zestawienia przeciwstawnych barw, np. czerwieni i zieleni. I nie chodzi tu o ich mieszankę, która zapewne wyjdzie brązowa, ale o czerwono-zielony. Innym kolorem tego typu jest niebiesko-żółty. Nazwano je “zakazanymi”, ponieważ ludzki mózg nie jest w stanie ich zidentyfikować, choć wedle naukowców istnieją. Ludzkie oczy są zaprogramowane na dostrzeganie kolorów występujących w tęczy, a te zakazane można podobno zobaczyć wpatrując się wystarczająco długo w zestawione obok siebie paski obu barw.

Piracka przepaska

Z czym oprócz czaszki na fladze i papugi kojarzą się Wam piraci? Oczywiście z przepaską! Nie nosili jej jednak, żeby wyglądać groźniej. Chodziło o coś znacznie praktyczniejszego – jedno oko miało służyć za dnia, a drugie, zakrywane, przyzwyczajali do widzenia w ciemnościach.

Ogromne oczy

Wyobraźcie sobie, że największe oczy na świecie mają średnicę nawet 30 centymetrów. Wiecie do kogo należą? Do… kałamarnic olbrzymich. Tak ogromne oczy pomagają dostrzec światło w ciemnościach. To przydatna umiejętność, zwłaszcza dla mieszkańców głębin. Dobrze, że niektórzy z ich wodnych sąsiadów święcą światłem bioluminenscencyjnym, czyli takim, które emitują żywe organizmy. To bardzo pomaga, by zorientować się w przestrzeni.

Strach przed… Oczami

Wiedzieliście, że można bać się… oczu? Ommetafobia to lęk, który nie pozwala cierpiącym na tę przypadłość patrzeć innym w oczy.

Zadanie 1

Pamiętacie przeczytane ciekawostki? Jeśli tak, uzupełnijcie brakujące litery w poniższych słowach. Uzyskacie w ten sposób hasło i dowiecie się, do kogo należą najmniejsze na świecie oczy. W razie czego możecie zerknąć na poprzednią stronę i bystrym okiem odszukać brakujące litery.

_ IOLUMINENSCENCJA

Z _ _ AZANE KOLORY

EMI _ OWAĆ

PATRZ _ Ć

O _ GANIZM

OMMETAFOB _ A

PRZ _ PASKA

Choć brzmi to niewiarygodnie, niektóre _ _ _ _ _ _ _ _ potrafią widzieć! Ich „oczy” posiadają soczewki, dzięki czemu teoretycznie widzą świat tak jak my.

Zadanie 2

Na podstawie ciekawostek z poprzedniej strony zdecydujcie, czy poniższe zdania są prawdziwe czy fałsze. Uwaga, tylko jedno z nich jest błędne. Jego numer zdradzi, ile barw światła widzi człowiek!

  1. Strach przed oczami to ommetafobia. PRAWDA / FAŁSZ
  2. Oczy kałamarnic olbrzymich mają średnicę do 30 centymetrów. PRAWDA / FAŁSZ
  3. Piraci nosili przepaskę, żeby wyglądać groźnie. PRAWDA / FAŁSZ
  4. Zakazanym kolorem jest np. połączenie zielonego i czerwonego. PRAWDA / FAŁSZ
  5. Duże oczy pomagają widzieć w głębinach. PRAWDA / FAŁSZ

Rozróżniamy tylko _ _ _ _ _ _ _ barwy światła. Za to jesteśmy w stanie stworzyć z nich miliony odcieni.

Zadanie 3

Obrazki poniżej różnią się tylko jedną literką. To od niej zaczyna się nazwa zwierzęcia, które podobnie jak pirat, potrafi widzieć w ciemnościach. Nie robi tego jednak za pomocą oczu, a. słuchu. Oczywiście, chodzi o nietoperza i echolokację. Wracając do piratów – wiedzieliście, że z pomocą specjalnej nakładki na okulary, która wygląda podobnie do pirackiej przepaski, można korygować wzrok?

Rozwiązania:
zadanie 1 – bakterie; zadanie 2 – 3; zadanie 3 – literka „n” na górze, nieco po lewej.

Artykuł sponsorowany przez grę “Kaleidos”.

Zobacz inne wpisy