Gra zamiast cukierka, czyli Halloween z planszówkami!

Halloween nieodłącznie kojarzy się nie tylko z przebraniami, strasznymi historiami i dobrą zabawą, ale i cukierkami. Jednak w dzisiejszych czasach warto zastanowić się nad alternatywą – zamiast promować niezdrowe, słodkie przekąski, dlaczego by nie spróbować czegoś bardziej kreatywnego, co wprowadzi pociechy w równie przyjemny nastrój, a dodatkowo wspomoże ich rozwój? Zastąpmy klasyczne “cukierek albo psikus” w “grę z psikusami”, bo przecież w tym święcie liczą się przede wszystkim zabawne relacje!

Współpraca i interakcje społeczne

Wspólne przygotowywanie strojów, straszenie się nawzajem czy odwiedzanie znajomych sprzyja budowaniu więzi i uczy dzieci komunikacji. W ten sam sposób działają gry planszowe, które są kolejną okazją do spędzania czasu z bliskimi i rozwijaniu umiejętności społecznych.

ghost adventure

Doskonałym tytułem na Halloween dla całej rodziny jest Ghost Adventure: Zakręcona Przygoda, w której gracze pomagają duchowi myszki w formie niebieskiego bączka przejść przez różne światy, by ocalić przyjaciół i zmierzyć się z potworem. Ta emocjonująca, kooperacyjna gra zręcznościowa wywoła mnóstwo uśmiechu nie tylko u dzieci ale i dorosłych i z pewnością nie znudzi się nawet po wielu wieczorach za sprawą stopniowanego poziomu trudności.

Kapka zdrowej rywalizacji

Starsze dzieci uwielbiają robić sobie kawały. Drobne psikusy, które nie wyrządzają nikomu przykrości i przekomarzanie się świadczą o głębokiej więzi i wzajemnej sympatii. W Halloween nie może i tego zabraknąć. Co na tym polu mają do powiedzenia planszówki?

Okazuje się, że całkiem sporo! W upiorną noc nie może zabraknąć survival horroru – oczywiście takiego na wesoło. W Grze o mózg, każdy z graczy ucieka przed hordą głodnych zombie-zwierząt, próbując jednocześnie wpakować na manowce swoich towarzyszy. Ta emocjonująca i prosta w zasadach walka wywoła na twarzach nie mniej rumieńców, co bestsellerowy Wirus. Ten ostatni jednak w ten wyjątkowy wieczór powinien być rozegrany z dodatkiem Halloween!, który wprowadza do zabawy zupełnie nowe, jeszcze bardziej złośliwe karty terapii.

Jeżeli urządzacie halloweenową imprezę w większym gronie, koniecznie wyciągnijcie na stół odpowiednią Mix Turę! Ta imprezowa karcianka pozwoli Wam wcielić się w gobliny testujące dla wiedźmy eliksiry. Wśród nich kryją się zarówno te bezpieczne jak i śmiertelne truciny. Cel jest jeden – należy zostać ostatnim żywym goblinem, ale twist polega na tym, że duchy goblinów zawsze mają szasnę na wrócenie z zaświatów…Wystarczy uśmiercić przeciwnika!

Oswajanie ze strachem

Strach jest naturalną reakcją na nieznane i może występować w różnych formach – dzieci często boją się ciemności, szkoły, samotności czy potworów. Zamiast negować to uczucie, czy blokować je u dziecka, warto je z nim oswoić, wytłumaczyć, że nie ma nic złego w tym, że go doświadcza i spróbować znaleźć wspólne rozwiązanie na problem, który jest jego źródłem.

Jeśli dziecko boi się potworów, nie ma lepszej recepty na pokonanie tego strachu niż śmiech. Świetną okazją ku temu są kreatywne gry planszowe, które pozwalają dziecku na popuszczenie wodzy fantazji i wymyślenie własnych, kolorowych monstrów. Przykładowo w grze Wielki Straszny Potwór, gracze rzucają kośćmi i wybierają z puli po jednym atrybucie stworka, które przenoszą na kartkę. Wraz z rysowaniem potwora wypełniają też poziom Strachomierza i starają się nie tylko wygrać wyścig, ale zadziwić innych swoją wyobraźnią. Już czterolatki poradzą sobie także z dziewięcioma grami w jednym maleńkim pudełku – Rysostwory również pozwalają tworzyć własne, śmieszne potworki.

Dla 7-latków lub nieco starszych pociech ciekawą alternatywą może być jednoosobowa gra logiczna Hotel, w której należy rozmieścić upiornych gości (m.in. mumie, meduzę czy bagiennego potwora) na różnych piętrach w taki sposób, by sprostać ich oczekiwaniom.

Czytanie pod kołdrą

Dla niektórych nastolatków zabawa w Halloween może mieć inne oblicze. To czas, który chcą poświęcić na eksplorację mrocznych i nieznanych światów – stąd popularność maratonów filmów grozy czy literatury, która zapewni im dawkę adrenaliny.

I tu do wyboru mamy spory arsenał gier książkowych, które nie tylko utrzymane są w konwencji grozy, lecz dzięki możliwości podejmowania wyborów za bohaterów dodają doświadczeniu pociągającej niepewności, która jest jeszcze bardziej fascynująca niż w przypadku klasycznej lektury. Powieści paragrafowe takie jak Dracula – Klątwa wampira, Nibylandia, czy W mroku podziemi zapewnią młodym odbiorcom bezpieczną i rozwijającą podróż.

Podsumowując, Halloween z planszówkami to doskonała okazja do wzbogacenia święta o wartościowe doświadczenia. Gry planszowe pozwalają dzieciom na naukę, rozwijanie kreatywności, budowanie relacji i zdrową zabawę. Dają także rodzicom pewność, że ich pociechy spędzają czas w bezpieczny i edukacyjny sposób. Oczywiście, nie oznacza to, że cukierki na Halloween powinny być całkowicie pominięte, ale gra planszowa może być atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem tradycyjnych zwyczajów.

Nie przegapcie Wielkiej Halloweenowej Promocji na straszne gry w naszym sklepie! Znajdziesz tam nie tylko wymienione w treści pozycje, ale i kilka innych, które z powodzeniem wykorzystacie nie tylko w ten wyjątkowy wieczór.

Zobacz inne wpisy

Po drugiej stronie gry

Jakie baśnie kryją się w grze „W krainie baśni”?

Listy, okulary, drabiny, miotły i inne obiekty codziennego użytku zgubiły się w okolicy zamku Kopciuszka, chatki Królewny Śnieżki, targu Aladyna i wielu innych cudownych miejsc. “W Krainie